Google şimdiden şirketinizin e-postalarını, takvimlerini, belgelerini ve depolama alanını işgal etmiş durumda. Bundan sonra ise şirketinizin işe alımını yönetmek istiyor.

Google, pazartesi günü (17 Temmuz) küçük şirketler için tasarladığı aday-takip sistemini, Hire‘ı, duyurdu. Google’ın diğer ürünleri gibi (ör: Gmail), ilgi gördüğü takdirde büyüyecek gibi duruyor.

Aday-takip sistemleri, online iş başvurularının yaygınlaşıp, işverenlerin e-posta kutularının özgeçmiş bobmardımanına tutulmalarına yol açtığı 90’lı yılların sonlarından beri hızla çoğalmakta.Pazar araştırmaları yapan Technavio’nun raporuna göre, günümüzde 250’den fazla yazılım sağlayıcısı, 2020’de 1.5 milyar dolar değere sahip olması beklenen bir piyasada yarışıyor.

Aslen işe alım süreci esnasında işverenlerin adayları izleyebilmeleri için tasarlanan takip sistemleri, günümüzde özgeçmişlerde anahtar kelime araması yapıp başvuru havuzunu daraltıyor, olumsuz geri dönüşleri otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bu sistemlerin kimi ise görüntülü mülakat özelliği ile birlikte geliyor. Google, Hire ile diğer servislerini entegre edebileceği bir ürün sunuyor. Örnek olarak, adaylardan gelen e-postalar, yan sekmede özgeçmişlerinin de görüntüleneceği biçimde Gmail’de okunacak. Hali hazırda belli bir sistemi bulunan büyük şirketler için Hire’a geçiş yeterince çekici olmayabilir, ancak Google’ı başka ihtiyaçları için de kullanan küçük şirketler için Hire cazip bir seçenek olacaktır.

Google’ın iş arama dünyasındaki nihai amacı henüz belli değil. Bununla beraber, Haziran ayında Amerika’daki kullanıcılar için çeşitli online iş arama platformlarını tarayıp seçili kriterleri barındıran ilanları görüntüleyen, Google for Jobs arama aracını duyurdu. Bu duyurunun yapıldığı zamanlarda, Google TechCrunch’a, aramaya bağlı kalarak, Indeed veya Monster ile yarışacak nitelikte, kendine ait bir iş platformu kurma niyeti olmadığını söylemişti. Oysa şimdi, mantıklı bir adım atarak muhtemel çalışan ve işverenlerin arasında köprü kurup, onlara kendi ürünüyle hizmet sağlıyor. Piyasa, geçtiğimiz yıl 26 milyar dolara LinkedIn’i satın alan Microsoft başta olmak üzere birçok büyük teknoloji firmasının dikkatini çekmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki istihdamın değişen doğası gereği iş arama ve işe alım pazarları büyüyor. Rutin işlerin yapımı otomatikleştirildikçe, onlardan arta kalan pozisyonları doldurmak zorlaşıyor. Şirketler, en yetenekli çalışanları kapmak için sıkı biçimde rekabet ediyor, kişilik ve uyum ölçümleri için daha fazla süre harcıyor. İşe alım ve yetenek değerlendirmesi önemli bir kurumsal işlevsellik kazandı. Bundan dolayı, artık şirketler yüzlerini muhtemel çalışanlara dönüyor ve açık pozisyonlara muhtemel aday arayışında geçmişteki gibi basit “eleman aranıyor” ilanları vermek yerine işe alım araçları kullanıyorlar.

ABD, isteyen neredeyse herkese iş bulunan tam istihdama yaklaşıyor, ancak iş arayanlarla işverenler birbirlerini bulmada hala güçlük çekiyor. İkisini bir araya getirebilen teknoloji firması büyük bir pazarın sahibi olacak.


Çeviren: Toygar Akın

Kaynak: Quartz

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.