Kediler, sevimli harika hayvanlardır. Elbette, diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi siz çalışmaya denerken sevdiğiniz deri koltuğu pençelemeleri veya size sürtünmeleri gibi sinir bozucu alışkanlıkları vardır. Ama belki de en can sıkıcı ve rahatsız edici alışkanlıkları, size olan sevgilerinden dolayı sanki büyük bir kırmızı kurdeleye sarılmış Noel hediyesi sunuyormuş gibi kanlı ve kirli bir leşi kapınıza getirmeleridir.

İnanılmaz ama geçen yıl Nature Communications‘ta yayınlanan bir araştırma, Birleşmiş Milletlerdeki kedilerin her yıl 1.3 ila 4 milyar arasında kuş ve 6.3 ila 22.3 milyar küçük memeli öldürdüklerini ortaya koydu. Bu oldukça etkileyici bir rakam… Peki, bunu niçin yapıyorlar? Sadece tekmelemek için keskin pençeleri arasında masum küçük bir fareyle oynamaktan başka hiçbir şeyi sevmeyen soğukkanlı katiller mi? Ya da bunun derinlerde evrimsel bir sebebi mi var? Dikkatinizi çeken sebebin zaten ikincisi olduğundan eminim.

Kediler, oldukça maharetli avcılar olarak evrildiler – Keskin dişlere ve geri çekilebilir tırnaklara, avın üzerine sessizce gidebilmelerini sağlayan minderimsi pençeler ile gece görüşüne sahipler ve inanılmaz derecede hızlı ve çeviktirler. Kedilerin yabani atalarından insan dostları için evcilleşmeleri bazı bölgelerde yaklaşık 10.000 yıl önce başladı ve vahşi avcılık içgüdülerinin yanı sıra çiğ et sindirimi yeteneklerini de korudular. Ne kadar çok onları çokça şımartmak ve kurdele ile güneş gözlüğü giydirseniz de onların yırtıcı içgüdülerini ortadan kaldıramazsınız.

Kediler deneyim yoluyla öğrenirler ve geleneksel olarak anneleri tarafından yetiştirilirler. Bu süreç, avın nasıl yakalanacağı dâhil olmak üzere kendi yavrularına nasıl bakacaklarını öğrenmelerini de içermektedir. Anneler, yemeleri için yavrularına ölü avları getirmekle işe başlayarak yavaş yavaş gençleri eğitirler. Daha sonra onlara öldürmeleri için canlı (fakat biraz yaralı) avlar getirirler ve sonunda hazır olurlar, onları dışarı çıkarırlar ve nasıl avlandıklarını gösterirler. Kendilerine ait olmayan yavrular için bunu yapan dişi kedi örnekleri de belgelenmiştir.

Bu durum göz önüne alındığında dişi kediler büyük olasılıkla hayvanları hediye olarak getirmektedirler, bu davranış için en olası açıklama ise şudur ki sizin açıkça yoksun olduğunuz avlanma becerisini size öğretmeye çalışıyorlar. Hayvanları size bir hediye olarak getirmeleri de mümkün, fakat bu durum daha çok evcilleştirme süreciyle bastırılmış ve köreltilmiş olan avcılık içgüdüleriyle alakalı gibi görünmektedir.

Yani bir dahaki sefere Misty sizin paspasınız üzerine iğrenç, kanlı, pis bir ceset bırakmaya karar verdiğinde sizi sevdiğini ve sadece içinizdeki avcıyı dışarı çıkarmaya çalıştığını hatırlamaya çalışın.

Çeviren: Bünyamin TAN
Kaynak: IFL Science