Bilim insanları Myanmar’da bir pazardan alınan eski bir kehribar parçasına sıkışmış 99 milyon yıllık dinazor kuyruğu buldular. Bulunan model 2 bacaklı, Tyrannosaurus rex gibi dinazorların, kuşların sahip olduğuna benzer tüylere dinazorlarında sahip olduğunu kanıtlar nitelikte.

2011’de ve yine Haziran 2016’da kehribar parçasının içinde dinazor döneminden kalan tüyler bulunmasına karşın,bu örnekler istisnai kuş tüyleri olarak korundu ve bu nedenle araştırmacılar bir kuşa veya bir dinazora ait olup olmadığını kesin olarak söyleyememişti.

Bu korunan hayvan kuyruğu, sekiz parçalı yumuşak dokularla ve tüylerle kaplı bir omurgadan oluşuyordu.CT taramalarından ve mikroskobik gözlemlerden paleontolojistler, bu amberin 99 milyon önceki Orta-Mozaik döneme ait olduğunu ve bunun eski bir kuşun değil, bir dinazorın sahip olduğu kuyruk olduğu sonucuna vardılar.

Pekin’deki Geosciences Üniversitesi’nden Çinli Lida Xing tarafından 2015 yılında başlatılan ve bugün Current Biology dergisinde yayınlanan araştırma, kuzeydoğu Myanmar’ın Kachin Eyaletin’den satın alınan bir amber parçasına dayanıyor.

Amber içerisinde 3 boyutlu olarak korunan dinazor kuyruğu, diğer fosil numunelerinden çok daha fazla bilgi sunuyor. Kuyruk küçük bir kıvrımdan oluşuyor ve yaklaşık 2 cm kemikle beraber yine yaklaşık olarak 3.67 cm uzunluğunda. Araştırmacılar bu kuyruğun genç bir Coelurosauria dinazoruna ait olduğunu düşünüyorlar. Araştırmaya katılan Kanada’daki Royal Saskatchewan Müzesi’ndeki omurgasız paleontoloji bölümünün küratörü Ryan McKellar, “Sahip olduğumuz kuyruk parçasından yola çıkarak geleceğe yönelik tahmin yapmaya çalışırsak,bu dinazor bir serçe boyutunda olurdu,” diyor.

Fakat serçe boyutunda olan bir dinazor tüyleri sert şaftlara sahip olmayıp bunun yerine yumuşak yapılı tüylere sahip olduğu için muhtemelen uçamazdı. Pigmentasyonun kuyruğun üst kısmı kestane kahverengesi bir renge bürünmüşken,alt kısmının soluk ya da beyaz olduğunu gösterdiğini,” de ekliyor Mckellar. Dinazorun renginin zamanla nasıl değiştiği ve geri kalan kısmının ne renk olduğu hakkında kesin bir şey olmadığını da hemen ardından belirtiyor. Fakat şimdiye kadar bulunan iki çeşit dinazor kuyruğu dinazorların beyaz bir karna ve siyah sırta sahip olduğu tezini ortaya atmamıza imkan sağlıyor.

Uzun süreler dinazorların pullu kertenkelelerle akraba oldukları düşünüldü, fakat araştırmacılar son yirmi yıl içinde bulunan örneklerin dinazorların tüylere sahip olduğunu kanıtladığını söylüyorlar. New York’daki Natural History of Museum’da bulunan “Aramızdaki Dinazorlar” adlı güncel bir sergi, tüylü dinazorların zamanla modern kuşlara evrimleştiğini gösteren geniş çaplı fosil bulguları sunuyor ve buradan dinazorların soyunun gerçekten tükenmiş olmadığını anlayabiliyoruz.

“Bence bu noktada bugüne kadar gördüğümüz numunelerin çoğu, Therepod dinozorlarının çoğunun yaşamının belli bir noktasında tüy ya da tüyleri olduğu gerçeğine işaret ediyor, ancak [yetişkinliğe kadar] bütün yol boyunca bu tüylere sahip olmamış olabilirler,” diyor McKellar. Bu temelde dinazor soy ağacının yarısıdır.

Myanmar’da bulunan amberlere kıyasla -diğer madenlerin çoğu yılda bir veya kilogram üretirken- yılda 10 ton amber üretmektedir. Araştırma takımı şu anda Myanmar’daki markette ve amberlerin özel koleksiyon sahiplerine satılmadan önce bilim insanlarının eline geçmesi için kehribar satıcılarıyla birlikte çalışıyorlar.

McKellar, “Daha geniş bir örneği ya da daha eksiksiz bir kehribarın nereden elde edilebileceğini görmek isterim,” diyor. Konuşmasını bitirirken eğer bu tarz amberlere ulaşabilirsek bunların hayvanları nasıl gördüğümüz konusunda büyük bir oyun değiştirici olacağını da ekliyor.

Yazar: Selina Cheng
Çevirmen: Doğukan Dizman
Kaynak: Quartz

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Please complete the required fields.