İnanılmaz

5 yıl süren araştırmalar sonrasında İngiltere’de bilim adamları antibiyotik özelliğe sahip sentetik örümcek ipeği üretmeyi başardı. Örümcek ipeğinin açık yaraları enfeksiyon kapma riskini azaltarak kapatmaya ve uyuşturmaya yarayacağı düşünülmektedir.

Yeni oluşan madde, Escherichia coli bakterilerinden sentezlenen ipeği alır, molekülleri kendi yapısına katar ve daha iyi bir bandaj yaratmak için farklı maddeleri içine zerk eder.

”Bizim tekniğimiz geniş bir uygulama sahasında, biyouyumlu, tek veya çok fonksiyonlu ipek yapılarının hızla üretilmesini sağlıyor,“ diyor Nottingham Üniversitesi’nden araştırmacı yazar Neil Thomas ve ekliyor “Bu çalışma özellikle doku mühendisliği ve biyotıp alanlarında çok faydalı olacaktır.”

 Tuhaf görünüyor ama konu ilk yardım  olduğunda örümcek ipeği gerçekten olağanüstü bir maddedir. Biyouyumlu, biyoçözünür ve protein tabanlıdır. Ayrıca herhangi bir bağışıklık problemine, iltihap ya da alerjik reaksiyona sebep olduğu da görülmemiştir.

Araştırma ekibine göre örümcek ipeğinin sargı bezi olarak kullanılması antik Yunan ve Roma tarihine uzanıyor. Savaşlarda askerlerin kanamasının durdurulması için örümcek ipeği kullanılmaktaydı.

Yaraların temizlenmesi için antiseptik etkiye sahip bal sirke karışımını kullanan askerler daha sonra yaralarını örümcek ipeği ağlarıyla örterlerdi.

Ekip bu düşünceden ilham aldı ve bunu yeni teknolojiyle modernleştirdi.  Onlar gerçek örümcek ipeği kullanmak yerine Escherichia coli bakterilerinden ağlar sentezleyerek kendilerine özgü bir örümcek ipeği yarattı.

Bu süreçte, örümcek ipeğini bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan antibiyotik levofloksasinlerle örterek daha sistemli bir hale getirebileceklerini fark ettiler. 

Bunun için proteinler gerçek ipliklere dönüştürülmeden önce moleküller, sentezlenen örümcek ipeği çözeltisindeki  uygun yerlerine gönderildi.
 
Bunu zihinde canlandırmanın en kolay yolu bir iplik yumağını düşünmektir. Bir iplik yumağı, yumak haline getirilmeden önce sadece birer iptir. Bu aşamadayken onlara harici malzeme ve boyalar ekleyebilirsiniz. Sonrasında eklediğiniz yeni özelliklerle birlikte ipleri yumak haline getirebilirsiniz.

Araştırma ekibi de aynı şeyi yapıyor ama çok küçük ve daha bilimsel seviyede sentetik örümcek ipeği ağlarını örmek için gerekli ham maddeye antibiyotik ekleyerek bir antibiyotik ve ipek karışımı elde ediyorlar.

İşin eğlenceli tarafı ekibin tesadüfen kurulmasıydı. 5 sene önce takım liderleri Neil Thomas ve Sara Goodacre -ikisi de Nottingham Üniversitesinden- bir etkinlikte karşılaşıyorlar. O etkinlikte Goodacre bir dinleyiciyi örümcek ipeği yapma konusunda kendisine yardımcı olmaya çağırıyor.

”Oturum sona erdiğinde Neil yanıma geldi ve ‘bu işi benim ekibim yapabilir’ dedi” diye anlatıyor Goodacre.

”Ayrıca o daha ilginç bir düzenleme yapabileceklerini de belirtti, öyle ki ipek farklı, faydalı ve kalıcı ya da çevrenin asit derecesindeki değişime bağlı olarak zamanla açığa çıkan bileşimlerle daha sistemli bir yapı haline getirildi.”

O andan itibaren ekip, geleceğin potansiyel bandajı örümcek ipeğini elde etmenin yollarını birlikte aradı ve sonunda antibiyotikle kaplı ipek düşüncesini geliştirdiler.

”Muhtemelen yeni örümcek ipeğini kullanan bu araştırma gelecekteki araştırmalar için heyecan verici bir başlangıç olacaktır.” diyor Goodacre.

Ekibin çalışması “Advanced Materialsda yayımlandı.

Yazar: Josh Hrala
Çeviren: İpek Çavuşoğlu
Kaynak: Science Alert

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Please complete the required fields.