Araştırmacı bir ekip kabuklu canlıların farklı türleri arasında çok hızlı bir şekilde dağılan bir kanser türüne ait kanıtlar buldular. Kabuklu canlılar ölürken kanser hücrelerini suya salıyor ve bu hücreler diğer kabuklu canlılara bulaşıyor.

BİYOLOJİK KABUS: TÜRLERARASI BULAŞMA

Kanser zaten korkutucu; başka bir kişiden diğerine bir virüs gibi geçebilen kanser ise çok daha fazla korkutucudur. Ama bir türden farklı bir türe geçebilen kanser türü ise düşlenemeyecek kadar korkunçtur. Ve şu anda bir kanser türünün bu şekilde var olduğunu kanıtlandı.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir araştırma ekibinin keşfettiği kanser türü, sadece bulaşıcı olmasıyla kalmıyor bir türden diğer bir türe yayılabiliyor. Ve bilim insanları bunun yaygın bir olay olduğuna inanıyor.

Daha önce aynı türden hayvanlar arasında yayılan kanser türleri keşfedilmişti ancak türler arasında yayılan bir kanser türü bilinmiyordu.

Sonuç olarak bu keşif, bulaşıcı olduğu tespit edilen kanserlerin listesini arttırıyor. Tazmanya canavarında ve köpeklerde yayılabilen iki kanser türü biliniyordu. Son çalışmalarla dört yumuşakça türü ve onların yakın akrabalarına bulaşabilen beş farklı kanser türü daha keşfedildi.

bivalves-2Bivalves. University of Wisconsin La Crosse.

Yeni keşfedilen bulaşıcı kanser kabuklu canlıların farklı türleri arasında yayılıyor. Kanada yakınlarında toplanan midyelerin, İspanya kıyılarından toplanan kabuklu canlılar ve altın kabuklu istiridyeyi etkileyen lösemi benzeri bir kanserden etkilendiği saptanmıştır. Araştırma lideri Stephen Goff ve ekibi aynı kanser türünün sualtı kolonilerinde yaşayan farklı türleri etkilediğine dair kanıtlar da buldular.

The Washington Post muhabiri Sarah Kaplan şöyle özetliyor:
“Tümör hücreleri bulunduğu yapı ile aynı DNA’ya sahip değil, aksine, her midye aynı kanserli hücreler tarafından öldürülmüş; bu hücreler birinden diğerine virüs gibi sıçramışlar.”

Tümörlerin genetik analizleri içinde var olduğu yapıdan oluşmadığı ve dışarıdaki kaynaklardan geldiğini gösteriyor.

BU NASIL OLUR?

Araştırmacılar hasta kabuklu canlıların öldüklerinde kanserli hücreleri serbest bıraktığına inanıyor. Başka kabuklu canlıların kanserli hücreleri pasif olarak alması uzun sürmüyor ve yeni evlerine yerleşiyorlar. Midyeler, kabuklu canlılar ve istiridyeler pasif filtre besleyiciler olduğundan onların bağışıklık sistemleri gelişmediği için de enfeksiyonları savuşturmak için kötü bir donanıma sahip oluyorlar.

Türler arası bulaşma bir kabus olsa da, birbirinden çok uzak olan türler arasındaki bulaşmalar mümkün değildir; türlerin birbirine çok yakın olması gerekir ki bu da insan türü olarak güvende olduğumuz anlamına geliyor.

Kaynak: Futurism
Çeviren: Meltem Çetin Sever
Link:  Futurism 

Please complete the required fields.