NASA astronomları, kozmik çevremizde, üzerinde %100 yaşam olduğunu düşündükleri ve dünyaya nispeten yakın bir gezegen keşfettiklerini söylediler. Gliese 581d ile tanışın.

Gliese 581, yaklaşık 20 ışık yılı uzağımızda, Terazi takımyıldızında, kırmızı bir cüce yıldız. Bir ışık yılının 6 trilyon mil (10 trilyon km) olduğunu düşünürsek, Gliese 581, milyarlarca yıldız içinde Güneş’e en yakın, bilinen 89. yıldız.

2005’de, astronomlar yıldızlarının yörüngesinde altı exo-gezegen (Güneş sisteminin dışındaki gezegen) keşfedildi; bunlar Gliese b, c, d, f ve g olarak adlandırıldı. Bu gezegenleri tespit etmek için dolaylı bir yol kullandılar ki bu da gezegenlerin teleskopla görülemiyor olduğu anlamına geliyor: Astronomlar, vektörel hız verilerini kullandılar. Bu metot, bir yıldızın en ufak hareketlerini bile gözlemleyerek, yörüngelerinde dönen cisimlerin yerçekimsel kuvvetleri ve yıldızları etrafında dönüş süreleri sayesinde gezegenlerin kütlelerini belirlemeye dayanıyor.

Gliese 581d’nin çok sıcak olmayan, ancak çok soğuk koşullara da sahip olmayan Goldilocks (Dünya’ya benzer iklim koşulları olabilecek gezegenlerin kuşağı) bölgesinde olduğu hesaplandı; bu alanda, yaşamın oluşması için ideal koşulların varolduğu düşünülüyor. Hatta bazı astronomlar bundan oldukça eminler:

Şahsen ben, yaşamın her yerde aynı anda olabilme eğilimi göz önüne alınırsa, nerede imkan bulursa gelişebileceğine inanıyorum. Benim şahsi fikrim, bu gezegende hayat olma olasılığının %100 olduğu yönünde” diyor California Üniversitesi astronomi ve astrofizik profesörü Steven Vogt.

“Neredeyse hiç kuşkum yok”

Fakat bundan emin miyiz? Şöyle ki birçok sözümona yaşanabilir gezegen keşfedildi; ama sonradan elendiler. Bu nedenle, kapsamlı gözlemlerin bu gezegeni de elemesi hala olasılık dahilinde. Aslında, 2014’de yapılan bir çalışma, süper-Dünya GJ 581d’nin var olmadığını ve bunun gerçekte bir işlem hatası, yapay bir ses veya yıldızlararası bir aktivite olduğunu iddia etmişti. Fakat tekrarlanan analizler, gezegenin yıldızlararası değişkenliğe rağmen gerçekten varolduğuna işaret etmişti.

Glise 581
Glise 581

Gliese 581d’nin kütlesinin Dünya’nınkinin 6.98 katı ve yarıçapının da Dünya’nın 2.2 katı olduğu düşünülüyor. Gezegenin üzerinde su barındırabilecek; sıvı okyanuslara, bir atmosfere ve Dünya’dakine benzer kıtalara sahip olabilecek katı yüzeyli bir süper-Dünya olduğu varsayılıyor.

Robin Wordsworth, Gliese sistemi, Dünyaya çok yakın olması nedeniyle bizler için özellikle heyecan verici. Gelecek nesil teleskoplarla, direkt olarak Gliese’de hayat olup olmadığını anlayabileceğiz.” diye belirtti. Gliese 581d, yaklaşan James Webb Uzay Teleskobu (JWST) fırlatmasının (2018) nihai hedefi ve bu projeden elde edilecek sonuçların exo-gezegen atmosferleri hakkındaki düşüncelerimizi kökünden değiştireceği tahmin ediliyor.

JWST, Gliese 581d’nin atmosferik verilerini elde ederek, bu gezegenin sıvı halde su bulunabilecek yaşanabilir kuşakta olup olmadığın; yani üzerinde hayat gelişebilecek koşullara sahip olup olmadığını anlamamıza yardımcı olacak. “Exo-gezegenleri keşfetmek için kullandığımız bu teknoloji gerçek” diye ekliyor astronot ve NASA Bilim heyeti Direktörü John Grunsfeld. Ve devam ediyor, “James Webb Uzay Teleskobu ve gelecekteki gelişmeler şu an gerçekleşiyor. Bunlar hayal değil. Bizler NASA’da bunu yapıyoruz”

“Dünyayı sonsuza dek değişterecek bir keşif, bizlerin imkanları dahilinde”

Sadece bir an için hayata dair potansiyel işaretler bulduğumuzu düşünün. Dünya’nın uykusundan uyanıp insanlığın uzay zamandaki uzun yalnızlığının sona erebileceği bir an düşünün. Evrende artık yalnız olmadığımız olasılığını hayal edin. Keşfedilmesinden bu yana, Dünya’dan Gliese sistemine Ukrayna Ulusal Uzay Ajansı’ndan RT-70 radar teleskobu kullanılarak (yaklaşık yarım milyon girdi arasından seçilen) 500’den fazla mesaj gönderildi. Bu gerçekten de yaşam barındıran en yakın komşumuz olabilir mi? Sadece 20 ışık yılı uzaklıkta. Eğer öyleyse, oradaki yaşam koşulları nasıl?

Washington Carnegie Enstitüsünden kaşif Paul Butler’a göre, Gliese 581g’de uzaylı yaşamı olup olmadığına dair herhangi bir tartışma, bu noktada oldukça kurgusal. Fakat, Dünya’da su bulduğunuz her yerde hayat da bulursunuz. Benzer koşullar, evrendeki her yerde geçerli olmalıdır; buna eğer su bulunuyorsa Gliese 581g de dahil.

Biliminsanları, bu gezegenin dışında keşfedilmeyi bekleyen ve içinde hayat olma potansiyeli barındıran on milyonlarca gezegen olduğunu tahmin ediyor. Bugün burada meslektaşlarımın çoğunun adına, biz insanların Evrenin sınırsız genişliğinde tek başımıza olmamızın imkansız olduğunu söylemeye cüret ediyorum.

Kaynak: cosmosup.com
Başlık Görseli: arisechicken117-DeviantArt

Please complete the required fields.