Araştırmacılar, son yıllarda ABD ve Britanya’da kışın oldukça soğuk geçme sebebini anlamış olabilirler.

Sheffield Üniversitesi’nden iklim bilimciler, iklim değişikliğinin jet akımın etkilerini arttırmış olabileceği konusunda hemfikirler. Jet akımı buna karşılık olarak Atlantik’in her iki tarafında da oldukça soğuk havaya sebep oluyor olabilir.

Nature Climate Change dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, son zamanlardaki soğuk kışların – örneğin New York’ta kar seviyesinin rekor değerleri gördüğü 2014-15 kışı – genel seyri en çok jet akımının (yeryüzünden 9-16 km yukarıda gerçekleşen ufak kıvrımlı hava hareketi) konumlanmasındaki değişimlerden etkilenmiş.

Araştırmacıların buldukları bir diğer etken ise Kuzey Kutbu’ndaki ısınma; ve görünüşe göre bu, soğuk hava dalgalarına sebep oluyor.

Bu hava dalgalarının konumu değişebiliyor. Eskiden, hareket eden jet akımları ve Kuzey Kutbu’ndaki ısınma fikirleri iklim bilimcileri ikiye bölmüştü. Ancak, Sheffield’deki araştrıma grubu iki durumun da olanlara etkisi olduğunu ileri sürüyor.

Bu çalışmada en başta gelen araştırmacılardan biri ve aynı zamanda Sheffield’de coğrafya profesörü olan Profesör Edward Hanna, Business Insider’e şu açıklamalarda bulundu:

“Yıllar boyu, jet akım rüzgarları dalga şeklindeydi. Ancak, son 10-20 senede Kuzey Kutbu’ndaki ısınma dalga şeklinin etkisini artırmış olabilir. Bu durum, son dönemlerde Amerika’nın doğu kıyıları, doğu Asya ve zaman zaman Birleşik Krallık üzerindeki bazı aşırı soğuk hava dalgalarına katkıda bulunmuş olabilir.”

Çalışmalar, jet akımı dalga şeklinde olduğunda şiddetli soğuk havanın hakim olduğu daha fazla dönemlerin olacağını ileri sürüyor. Öte yandan, jet akımı batıdan doğuya düz ve kuvvetli bir hattayken, genellikle daha normal kış koşulları gözlemliyoruz.

Araştırma grubu, bulgularının topluluklar ve ticari kuruluşlara şiddetli soğuk havanın ne zaman vuracağına dair daha iyi fikir vermesi ve böylece buna karşı hazırlıklı olmalarına imkan sağlaması açısından önem taşıdığına inanıyorlar. 

Hanna açıklamasına şunları ekledi:

“İklim değişikliğinin jet akımını nasıl etkilediğini tahmin etme becerimizin gelişmesi, dünyanın oldukça yüksek nüfusa sahip bazı bölgelerinde kışın havanın nasıl olacağına dair uzun vadeli tahminlerimizi iyileştirecektir. Halk şiddetli soğuk havaya kendini daha iyi hazırlayabilir, aynı zamanda hayat kurtaran ve masraf tasarrufu sağlayan kararlar almaya yardımcı oldukça kritik bilgilere erişebilir.”

Bu makale, ilk kez Business Insider’de yayımlandı.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çevirmen: İrem Tanyeli
Kaynak: sciencealert 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 

Please complete the required fields.