Çok uzun zamandır birçok bilim insanı bir konu üzerinde hararetle tartışmakta. Yaşamın devamı için eşsiz özelliklere ve işlevlere sahip olan beynin bir ikincisi de var olabilir mi? Varsa vücudumuzun neresinde yer almaktadır? Ve gerçekten de beynimizle aynı işlevleri mi göstermektedir?

Her geçen gün psikolojik sorunları ile başa çıkması gereken insan sayısı çığ gibi büyümektedir. İkinci bir beynin varlığı bu sorunların çözümüne katkı sağlayabilir. Bu durum mucizevî tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Birçok hastalığın tedavi yönteminin bulunması devrim niteliğinde sonuçlara yol açabilir.

Dr Datis Kharrazian; “Bağırsakların beyin sağlığıyla çok yakın ilişkisi vardır. Deneyimlediğiniz, hissettiğiniz ya da yaptığınız her şey beyin işlevlerinden biridir. Keyif alabilmek, algılamak, anlamak ve hayatı deneyimlemek, ateşleme oranı ve beyin sağlığınız ile ilgilidir” dedi.(1) Adelaide, Avustralya’da Flinders Üniversitesi’nden bir ekip, en sonunda bağırsakta, insan enterik sinir sisteminin, nasıl gastrointestinal sistemdeki kasılmaları koordine ettiğini gösteren benzersiz bir nöral motor ateşleme modeli gözlemledi. Flinders Üniversitesi’nde yapılan açıklamada şunlara değinildi: “Enterik sinir sistemi (ENS) ‘ikinci beyin’ veya ‘bağırsak beyin’ olarak bilinir. Çünkü beyin ve omurilik, merkezi sinir sisteminden (CNS) bağımsız olarak çalışabilir” (2).

The Second Brain” diye adlandırılan bağırsaklar özerk bir yapıya sahip. Beyinden aldığından çok daha fazla sayıda beyne sinyal gönderiyor. “Mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotoninin bağırsaktaki bakteriler tarafından üretildiği tespit edildi. İnsansoyu yıllardır zaten bunu dillendirmez mi istemsizce? Heyecanlandığımızda kelebekler uçar midemizde, sinirimiz midemize vurur. Bir sıkıntının üstesinden geldiğimizde göbeğimiz çatladı deriz veya açlıktan karnımız zil çalar… Eskiden beri küresel bir söz olan “iç sesini dinlemek” deyimi de buradan temelleniyor olsa gerek.

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum kitabıyla uzun süredir ilgi çeken Dr. Serkan Karaismailoğlu da Bağırsak ve beyin arasında, doğrudan etkileşim halinde olan hem sinirsel hem de hormonal birçok etkileşim yolu bulunmaktadır. Yani, bağırsakta olan bir şey beyni doğrudan etkileyecek demektir. Madem bağırsakta olanlar bu kadar önemli, o zaman bağırsakta yaşayanlar da bizim için bir anda çok önemli hale gelmektedirdiyerek bağırsak ile beyin arasındaki ilişkinin önemi vurguluyor.

Ruh hâlimizin kontrolü için kilit organ hâlinde olan ikinci beynimizin sağlığının artık bizler için oldukça önem arz etmekte olduğunu birçok araştırma onayladı. Mutluluğumuzun devamı için yeme alışkanlıklarımızın kontrolü, bol su tüketmemiz ve düzenli egzersiz yapmamız gerekiyor. Unutmayalım ikinci beynimiz ne kadar huzurlu ise biz de o kadar huzurluyuz.

Kaynakça
http://okyanusum.com/makale/bagirsak-ve-beyin-ekseni/
http://okyanusum.com/tag/bagirsak-beyin/

Yazar: Ayten Nahide Korkmaz

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.
Düşünbil Portal’da yayınlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. 

Please complete the required fields.