Yazı Gönder

MAKALE GÖNDERME KURAL VE İLKELERİMİZ

Düşünbil Dergisi Olcay Yılmaz’ın editörlüğünde yayınlanan ulusal Popüler Felsefe Dergisi’dir. Düşünbil Akademik bir dergi değildir. Dergide aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde makaleler yayınlanır. 

Makale gönderirken uymanız gereken kurallar: 

• Öncelikle göndereceğiniz yazı alanında yetkin olduğunuz bir konu olmalıdır. Aşağıda belirtilen ve yıllık olarak hazırlanan dosya konularında makale gönderebilirsiniz. Dosya dışı konularda da makale gönderebilirsiniz. 

• Yazılarınız 12 punto, 1 satır aralığı, Times New Roman karakterler ile en az (boşluksuz) 7500 en fazla (boşluksuz) 15.500 karakter olmalıdır. Yazıda satır başı boşluğu bulunmamalıdır, paragraf arası boşluğu olmalıdır. Yazı sola ve sağa hizalanmış olmalıdır. Yazıda çift boşluklar var ise tek boşluğa indirilmelidir.

• Yazıda sırayla şu bölümler olmalıdır: Başlık, Ad Soyad, varsa Unvan, Ana Metin ve Kaynaklar. Yazıda Giriş ve Özet bölümleri (başlık şeklide dahi olsa) bulunmamalıdır. Başlıksız ve isimsiz ürünler değerlendirmeye alınmaz. 

• Ürünlerinizi e-posta ekinde “Word” dosyası olarak ve “.doc” formatında [email protected]hotmail.com adresine göndermelisiniz. 35 gün önceden ürünleriniz  gönderilmiş olmalıdır. Bu süreden sonra gönderilen ürünler uygun görüldüğü takdirde bir sonraki sayılarda değerlendirilebilir. 

GÜNCELLENDİ: Yazıda otomatik dipnot kullanabilirsiniz. Noktalama ve sembollerden sonra/önce boşluk olmamalıdır. [Örnek: ( felsefe ) değil (felsefe) biçiminde yazılmalıdır. Veya ” felsefe ” değil “felsefe” biçiminde yazılmalıdır.] Dipnotlar yazı puntosundan 2 punto daha küçük olmalıdır.

• Yazının başlığı ilk harfleri büyük olarak gönderilmelidir. (Örnek: Bilim Felsefesi) Ana başlıklar 12 punto (koyu-bold) ve baş harfleri büyük olarak yazılmalıdır. Konu başlıklarından önce ve sonra bir ara bırakılmalıdır.

• Yazılarda bulunan alıntılar üstten çift tırnak (“…”) içerisinde olarak gösterilmelidir. Alıntılar, alıntının mevcut şeklini bozabileceğinden kesinlikle italik olmamalıdır.

• Kaynaklar APA formatında olmalıdır.

• Gönderilen yazılar genel yayın yönetmeni tarafından kontrol edilir ve yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilir. Yazara yazının yayınlanıp yayınlanmayacağına dair bir geri dönüş yapılmaz.

• Gönderilecek resimler yazının içinde değil, dosya eki olarak gönderilmelidir. Gönderilen resimler En az 1000×1000 piksel boyutunda olmalıdır. (Örnek: 1600×1000) Yazının içinde resim yerleri yazı ile belirtilebilir. (Örneğin “buraya 1. resim gelecek”)

Yazı ile birlikte gönderilecek belgeler:

3 adet yüksek kalitede yazar fotoğrafı (örenğin 800x800px veya 1000px700px, JPG dosya eki olarak –  üstten veya alttan sıkıştırarak fotoğrafın en boy oranı ile oynanmaması gerekiyor.)

• Maksimum 80 sözcük olacak şeklide kendinizi/yazarlığınızı -başkasının dilinden- tanıtan word dosyasında bir yazar tanıtım yazısı. Yazının en altına eklenmelidir. 

Not: Yazar tanıtım yazısında üniversite dahil hiç bir kurum ve kuruluşun (Üniversite, Şirket, yayınevi, dergi, doğum tarihi, mezuniyet bilgisi vb.) adı geçmemelidir. Sadece aşağıdaki örneğe göre yazılmalıdır. Fotoğrafsız ve yazar tanıtımı olmayan yazılar değerlendirmeye alınmaz.

Yazar Tanıtım Yazısı Örneği: 

Adı Soyadı

Araştırma alanları bilim felsefesi, fenomenoloji ve etik üzerinedir. Ahlak felsefesi ve varoluşçu felsefe ilgisini çekmektedir. Çeşitli dergilerin yanı sıra sanal ortamlarda makaleleri yayımlanmıştır. Başta sinema ve popüler bilim kitapları olmak üzere macera ve korku romanlarından hoşlanır. Boş vakitlerinde satranç oynamaktan ve kitap okumaktan hoşlanır.

FARKLI DOSYA KONULARI

Bu dosya konuları için yazı gönderim son tarih: 1 Kasım 2020

Fenomenoloji
Althusser
Tarih Öncesi Felsefe: Mitoloji (Eliade-Campbell-Armstrong)