• 1 Ağustos 2021
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Düşünbil Dergisi, 2021 Ağustos sayısı çıktı. Bu sayının dosya konusu Devlet ve Demokrasi! Bu sayıda devleti yöneten yöneticilerin elinde bulundurduğu yetkileri kötüye kullanılmasının etik açıdan doğurduğu sorunlar ele alındı. Özellikle Platon, Rousseau, Montesquieu, Locke, Hobbes ve Agamben’in yapıtlarında dile getirdiği sorunlar ve olası çözümlere dair yazılara yer verildi. Örneğin, Platon’a göre devleti ancak ve ancak bir filozof yönetebilir veya yöneten kişinin filozof olması gerekir. Hatta yönetecek kişinin devleti yönetmek gibi hırslarının olmamasının iyi bir şey olduğunu dile getirerek, gerekirse filozof zorla başa geçirilmelidir der. Çünkü filozof güzeli arar ve güzel olan erdemlerin peşinden koşar. Oysa iktidar hırsı olan yöneticiler sadece kendi çıkarları ve ceplerinin doldurmak için başa geçmek istemektedir.

Bu sayıda Ahmet Burhan Karaman, Aslıhan Aykaç, Gül Paşik, Havanur Taflan, Mehmet Furkan Ören, Muhammed İdris Kayhan, Olcay Yılmaz, Mahon O’Brien ve Craig Ross yazıları ile dergide yer aldılar.

Dergiye kitabevleri ve D&R mağazalarında ulaşılabildiği gibi babil.com gibi kitap satış sitelerinden de online sipariş verilebilmektedir. Derginin dağıtım noktalarına dusunbil.com/dagitim-noktalari adresinden ulaşabilir.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com