Paylaş

Geçmişte, kadınlar bugüne kıyasla daha fazla şey paylaşırlardı. Eski adetler, örneğin kadınların regl dönemlerinde kaldıkları Kırmızı Çadır, hem onları bir araya getirir hem de birbirlerine sınırsız olarak sevgi ve destek vererek hayatlarını paylaşmalarını sağlardı.

Şimdilerde ise, kadınlar çoğunlukla kendi evlerinde, diğer kadınlardan ayrı, kendi kendilerine zaman geçiriyor. Bir araya gelmek için çok az şansları oluyor; birlikte geçirdikleri zaman oldukça kısıtlı. Böylelikle, eskiden birbirlerine verdikleri ilgi ve şefkati es geçmiş oluyorlar.

Kadın arkadaşlığının gücü

Doğru bir arkadaşlığın yararları saymakla bitmez. Araştırmacılara göre, arkadaşlarımız varsa hayatımız çok daha iyi oluyor; arkadaşlık psikoloji ve fizyoloji üzerinde aile ilişkilerinden daha fazla etkili. Kadınlar ciddi anlamda birbirlerine bağlıdırlar, ayrıca birbirlerine şartsız destek ve sevgi sunarlar. 

Arkadaşlık hangi yollarla stresi azaltıyor?

Klimakterik bir çalışma, kadınların erkeklere nazaran stresle daha farklı başa çıktığını kanıtladı. İnsanlar stres anlarında, mücadele ve kaçış olmak üzere iki tepki gösterirler. Bu durumda salgılanan oksitosin hormonu ise kadınları mücadele etmeye yöneltir.

Dr. Shelly Taylor ve Laura Klein’a göre, bu durum birbirini gözetme ve arkadaşlıkla da ilişkili ve tüm insanlar için geçerli bir durum değil; yalnızca kadınlara özgü. Aslında, bu gözetme ve arkadaşlık durumu söz konusu olduğunda, oksitosin hormonu yüksek miktarda salgılanıyor, bu yolla da tüm stres azalıyor ve kadınlar sakinleşiyor. Dr. L. Klein’a göre, erkekler stres altında iken çok daha fazla testosteron salgılıyorlar ve bu da sonuçta oksitosin hormonunun yararlarını engelliyor. Bununla beraber, erkekler muhtemelen ya agresifçe mücadeleyle ya da geri çekilerek kaçmayla stresi önleyebiliyor. Diğer yandan kadınlar, östrojen üreterek oksitosin hormonunun etkilerini çoğaltıyor ve bu da onları diğer kadınlardan destek istemeye yönlendiriyor.

2006’da yapılan bir göğüs kanseri araştırması, yakın arkadaşı olmayan kadınların, on ya da daha fazla arkadaşı olan kadınlarla kıyaslandığında dört kat fazla ölme riski taşıdığını ortaya koydu. Burada önemli olan şu ki, bir arkadaşla yakınlık kurmak ya da iletişimde olmak hayatta kalmakla ilgili değil. Ancak birden çok arkadaşınızın olması ise size hayati derecede koruyor.

Kızkardeşlik

Aktris ve aktivist Jane Fonda’ya göre, kadınlar arasında kurulan arkadaşlıklar erkeklerinkinden oldukça farklı. Kadınlar milyonlarca şeyden bahsederler. Her şeyi çok daha etraflıca konuşurlar. Kadınların diğer kadınlarla iletişimde olduğunda salgıladıkları özel hormonlar var ve bu hormonlar sayesinde kadınlar sadece daha sağlıklı olmakla kalmaz, stresin de üstesinden gelirler. Kadınların tek ihtiyaç duyduğu sürekli dayanışma ve yardımlaşmadır.

Çevirmen: Oya Yıldız
Kaynak: Fully Aware Mind


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com