Karikatür, bir zamanlar oldukça değer gören bir sanat formuydu. Avrupa Rönesansı ve ardından yaşanan sanatsal gelişmeler sırasında neredeyse her sanatçının karikatürlere dair bir yan projesi vardı. Bu sanatçılardan biri de Leonardo da Vinci’ydi. 

Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vitruvius Adamı gibi eserleriyle bilinen Leonardo, grotesk mizah ile ilişkilendirilen bir isim değildir. Ancak çizdiği karikatürler “onun en popüler ve etkileyici çalışmalarındandı,” diye yazıyor Jonathan Jones, Guardian‘da. 

Bu karikatürler, Leonardo’nun yalnızca gelecekteki grafik sanatla değil, geçmişteki Ortaçağ dünyasıyla da bağ kurmasını sağlıyor. Eleştirmen Kenneth Clark, “Leonardo’nun karikatürleri, onun dur durak bilmeyen ideal güzellik arayışıyla bağlantılı,” diye yazıyor.

Leonardo’nun yeteneği ve insan formuna olan bastırılamaz sevgisi ile ortaya çıkan bu karikatürler, gelecekte de ilham verici olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Kaynak: Open Culture

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 

 

Please complete the required fields.