raven
  • 7 Kasım 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Evet, bir kuzgun!

Edgar Allan Poe’nun Kuzgun şiiri, tarihteki en ünlü şiirlerden biridir. Şiirdeki “Bir daha asla” redifi de unutulmazdır ki bu, Poe’nun birçok şiirinde bulunan bir temadır. Şiir birçokları tarafından tapılarak ezberlendi, çalışıldı ve çok insan tarafından sevildi. Belki etki altındayım fakat ben de bir nevi Poe hayranıyım. Bu nedenle şairin hayatı hakkında daha önce bilmediğim bir bilgi ortaya çıkınca, biraz heyecanlanıyorum. O yüzden beni mazur görün.

Meğerse, 1845’de yayımlanan Kuzgun, Charles Dickens’ın evcil kuzgunundan esinlenilerek yazılmış. Grip adlı kuzgun öldükten sonra dolduruldu ve günümüzde Philadelphia’daki Nadir Kitaplar Bölümü Halk Kütüphanesi’nde sergileniyor.

BBC’ye göre, “Dickens, arkadaşı George Cattermole’a bir mektup yazarak: ‘Benim fikrim, Barnaby’yi (Barnaby Rudge romanındaki başkarakter) her daim  kendisinden ölçülemez derecede bilge olan bir kuzgunla birlikte tasvir etmek. Bu amaçla sürekli kuşu izliyorum. Ondan tuhaf bir karakter çıkarabileceğimi düşünüyorum.” demişti.

Dickens, 1841 tarihli Barnaby Rudge romanında Grip hakkında yazarken Poe, Graham Dergisi için kitabın bir eleştirisini yazmıştı. Dickens, kitabın Birleşik Devletler’deki kitap turnesindeyken Poe ona mektup yazarak buluşmayı talep etti. Dickens’ın Poe Müzesi’ne verdiği cevap aşağıdadır:

“United States Hotel, March 6, 1842.

Sevgili Bayım,—Beni ne zaman arama inceliği gösterirseniz, sizi görmekten çok mutlu olurum. Muhtemelen 11:30 ya da 12 gibi yolda olurum. Gönderme inceliği gösterdiğiniz kitaplara biraz göz atma fırsatım oldu, ama özellikle gazetelere dikkatimi çektiniz. Kendi hesabıma sizi görmek arzumu ifade etmekten büyük zevk duyarım. “Caleb Williams”ın kurgusu ile ilgili, biliyor musunuz Godwin kitabı tersten yazmış—ilk önce son cildi — ve sonra Caleb’in ele geçirilmesini ve kargaşayı yazdı. Kullandığı bu yöntemin nedenini açıklamak için aylarca bekledi. 

Daima Saygılarımla

Charles Dickens.
Poe ve Dickens 1842’de Philadelphia’da görüştüler ve Dickens Grip’i beraberinde götürdü, yani Poe’nun Kuzgun şiiri için ilhamı buradan aldığı düşünülüyor.

İnanılmaz.

Yazar: Mtfrancis
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: bookstr 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com