blue-eyes
  • 28 Eylül 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Dünyadaki mavi gözlü her insanın, 6.000 yahut 10.000 yıl öncesinde yaşamış ve günümüzde var olan iris renklenmesine neden olan spesifik bir mutasyonu ilk kez geliştiren tek bir Avrupalı’dan türediği düşünülüyor.

Aslında, bütün insanlar kahverengi gözlere sahipti fakat OCA2 olarak adlandıran genle ilgili genetik varyasyonlar farklı bireylerce üretilen pigment miktarındaki değişikliklere neden olunca, ortaya farklı tonlardaki kahverengiler çıkıyordu. Bu bilgiden ötürü, bilim insanları yıllarca OCA2 geninde mavi gözlerin kaynağını aradılar fakat bir başarı elde edemediler.

Son günlerde, HERC2 olarak adlandırılan başka bir genin mutasyonun mavi renkli gözlere neden olduğu saptandı. Bu değişim, ürettiğimiz kahverengi renk maddesi melaninin miktarını belirleyen OCA2 genini devre dışı bırakır. Mutasyonun, insanlar Afrika’dan Avrupa’ya göç etmeye başladığında ilk kez meydana geldiği düşünülüyor, bu da mavi gözlü her bir bireyin tek bir Avrupalının torunu olduğu anlamına geliyor.

Yaşayan her mavi gözlü bireyin aynı mutasyona sahip olması bu teori için oldukça ikna edici bir kanıt olsa da, ilk mutantın kimliği gizemini koruyor. Bugüne kadar bulunan en eski safir renkli göz çifti kuzey İspanya’da keşfedilen 7.000 yaşındaki bir iskelete ait. Kuşkusuz, gözlerin çürümesinden bu yana uzun zaman geçmesine rağmen genetik analizler renk olarak mavi görünebileceklerini ortaya çıkardı.

Yazar: Piotr Krzeslak
Çeviri: Sümeyye Tetik 
Kaynak: IFL Science 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com