pooh

“Eğer ip koparsa, başka bir ipi dene.” Yeni bir araştırmaya göre, Winnie-the-Pooh’un bilge sözleri Platon ve Konfüçyüs gibi dünyanın en büyük filozoflarının sözleriyle aşık atıyor.

Edebiyattaki en ünlü ayı geçenlerde 90. doğum gününü kutladı. Winnie-the-Pooh nesillerdir mutlu bir yaşam için kısa ve özlü önerileri ile çocukları mutlu ediyor.

AA Milne’nin yarattığı “küçük beyinli” karakter, yıl dönümü sebebiyle yapılan ankete göre, katılanların yüzde 25’i tarafından dünyanın en büyük filozofu olarak görülüyor.

Ankete katılanların üçte biri ise kendi davranışlarının Pooh-izm’den etkilendiğini söylüyor.

Pooh-izm hayatın büyük sorularıyla boğuşuyor

Bir felsefe vakfının kurucularından olan Dr. Catherine McCall, Pooh’un çocuklara hayatın büyük sorularına cevaplar bulmasında yardımcı olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:“Pooh’da antik Yunan filozofları Platon ve Aristo’daki gibi “İyi bir hayat nasıl yaşanır?” sorusunun cevabını buluruz. Bu, felsefenin başladığından beri, yani 2 bin yıldır aranan cevaptır. Pooh aynı şeyleri ele alır ama Pooh –izm’in yolları, tarihi filozofları okumaktan çok daha erişilebilirdir. Bir sofistike Pooh-izm sözü: “İnsanlar hiçin imkansız bir şey olduğunu söylüyorlar, ama ben her gün hiçbir şey yapmıyorum.”

Dr. McCall şöyle devam ediyor:“Duyduğunuz anda ‘hiç’in anlamını düşünürsünüz. Çünkü, bu kısacık cümlede ‘hiç’in dört-beş anlamı vardır; ‘imkansızın anlamı’nı ve ‘hiç imkansızdır’ın ne demek olduğunu düşünürsünüz. Yaşınız ne olursa olsun hemen felsefi düşünmeye başlarsınız.”

Pooh-izm bankı

Kaynak: Express
Kaynak: Express
love-winnie-the-pooh-picture-quote
“Bazı insanlar çok fazla umursar. Sanırım buna aşk deniyor.”

Yapılan anket, Pooh’un yetişkin fanatiklerinin %18’inin Facebook ve Instagram’da onun felsefi önermelerin paylaştığını gösteriyor.

Disney, üzerinde bir Winnie-the-Pooh maketinin olduğu konuşan “Thotful Spot” adlı bir bank yaptı; bank İngiltere’yi gezip Pooh’un hayat derslerini verecek.

Bank, Ashdown ormanındaki Hundred Acre Wood’dan, East Sussex’e, King’s College London bahçelerine kadar gezecek, Konfüçyüs heykelinin yanında durabilecek.

Ayrıca ilk Winnie-the-Pooh kitabının yayımlanışının 90. yıldönümü sebebi ile dört yeni macera yayımlandı. Bunlardan biri de Winter; yazarı Brian Sibley. Yeni bir karakter olan Penguen, Milne ve oğlu Christopher Robin’in bir penguen ile oynayan fotoğrafından esinlenerek yaratılmış.

Winnie-the-Pooh (hikaye Christopher ve onun içi doldurulmuş oyuncaklarına dayanır) ilk kez Ekim 1926’da yayımlandığında, İngiltere’de 35 bin, ABD’de 150 bin kopya satarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

Pooh-izmler

“Bir şeyi aramaya başlamadan önce, ne aradığını bilmekte fayda var.”

 “Ormandaki köşende başkalarının senin yanına gelmesini bekleme, bazen de sen onlara git.”

“Ormandaki köşende başkalarının senin yanına gelmesini bekleyemezsin. Bazen de sen onlara gitmelisin.”

“Uzun ve zor kelimelerden ziyade kısa ve kolay kelimeleri kullanan birisiyle konuşmak çok daha eğlenceli;‘Yemeğe ne dersin?’ gibi…”

“Herkesi görmek için iyi bir neden var; çünkü bugün Perşembe.”

“Bazı insanlar çok fazla umursar. Sanırım bunun adı aşk.”
“Bazı insanlar çok fazla umursar. Sanırım bunun adı aşk.”

“Yaptığınız iyiliği düşünmeden bir iyilik yapın.”

“Bir ağırlık mı çöktü, merak etme; muhtemelen açsındır.”

“Zamanında olmasını istediğin hiçbir şey için geç kalma.”

“Konuştuğun kişi seni dinliyor gibi görünmüyorsa, sabırlı ol; belki kulağına bir şey kaçmıştır.”

“En önemlisi, ayrı olsak bile, hep seninle olacağım.”

Yazar: Adam Sherwin
Çevirmen: Meltem Çetin Sever
Kaynak: inews

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Please complete the required fields.


Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

http://www.dusunbil.com