Paylaşmak güzeldir..

Karikatür, bir zamanlar oldukça değer gören bir sanat formuydu. Avrupa Rönesansı ve ardından yaşanan sanatsal gelişmeler sırasında neredeyse her sanatçının karikatürlere dair bir yan projesi vardı. Bu sanatçılardan biri de Leonardo da Vinci’ydi. 

Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vitruvius Adamı gibi eserleriyle bilinen Leonardo, grotesk mizah ile ilişkilendirilen bir isim değildir. Ancak çizdiği karikatürler “onun en popüler ve etkileyici çalışmalarındandı,” diye yazıyor Jonathan Jones, Guardian‘da. 

Bu karikatürler, Leonardo’nun yalnızca gelecekteki grafik sanatla değil, geçmişteki Ortaçağ dünyasıyla da bağ kurmasını sağlıyor. Eleştirmen Kenneth Clark, “Leonardo’nun karikatürleri, onun dur durak bilmeyen ideal güzellik arayışıyla bağlantılı,” diye yazıyor.

Leonardo’nun yeteneği ve insan formuna olan bastırılamaz sevgisi ile ortaya çıkan bu karikatürler, gelecekte de ilham verici olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Kaynak: Open Culture

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 

 


Paylaşmak güzeldir..

İÇERİK SAĞLAYICI

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Lise yıllarından beri İngilizce-Türkçe çeviriler yapıyorum. 3 senedir İspanyolca öğreniyorum ve mezun olduktan sonra İspanyolca çeviriler de yapmayı hedefliyorum. Önümüzdeki sene yayınlanacak olan bir kitabın çevirmenliğini yapıyorum. Üniversitenin ilk yıllarında okulun çeşitli öğrenci kulüplerinin çıkardığı dergilerde editörlük yaptım. Ayrıca yine bu dergilerde yazılarım ve çevirilerim yayınlandı. Dil öğrenmeyi, kitap okumayı ve seyahat etmeyi çok seviyorum.