Paylaş

Uzaktan yalnızca ortadan ikiye yarılmış, belki de çürümüş gibi görünen bir ağaç gövdesi yakından görenleri ne kadar şaşırtabilir?

Çin’in geleneksel sanatlarından biri olan ağaç oymacılığı belki de böylesine bir örnek şimdiye dek görmedi. Sanatçı Zheng Chunhui‘nin tam 4 yıllık emeğiyle ortaya çıkan çalışma bir hayli başarılı. “Along The River During The Quinming Festival” (Quinming Festivali Zamanı Nehir Boyunca) ismini taşıyan çalışmada 550 tane oyulmuş karakter yer alırken çalışma yaklaşık olarak 11 metre uzunluğunda. Guinness Rekorlar Kitabı’na “oyulan en uzun ağaç” olarak giren çalışma aslında Çinli ressam Zhang Zeduan’ın aynı ismi taşıyan resminden ilham alınarak hazırlanmış.

Geleneksel sanatın özüne sadık kalarak çıkarılan bu özel işi canlı olarak görebilmeyi isterdiniz değil mi?

Ağaç-oyması-1Ağaç-oyması-2Ağaç-oyması-3Ağaç-oyması-4Ağaç-oyması-5Ağaç-oyması-6Ağaç-oyması-7

Bu yazı “N’olmuş?”un internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com