Site icon Düşünbil Portal

Araştırmaya göre kadınların beyinleri erkeklerden daha karmaşık olduğu için daha fazla uykuya ihtiyaçları var

Paylaş

Brain, Behavior and Immunity isimli dergide yayımlanan bir çalışmada, kötü uykunun hem kadınlar hem de erkeklerde psikolojik problemler ve kalp hastalıkları ile tip 2 diyabetine işaret eden biyobelirteçlerle ilişkilendirildiği belirtildi. Bu makale, ayrıca, uyku kaynaklı olabilecek bu rahatsızlıkların kadınlarda gözle görülür biçimde daha güçlü olduğunu gösteriyor.

“Aslında, kadınların ortalama bir erkeğe göre 20 dakika daha fazla uyumaya ihtiyaçları var […] Bunun sebebi de, kadınların işlek ve çok görevli beyinlere sahip olmaları,” diyor Uyku Araştırma Merkezi’nin yöneticisi Profesör Jim Horne. Derin uyku sırasında, beynin hafıza ve dilden sorumlu olan bölgesinin duyular ile bağlantısı kesilir ve bu bölge kurtarma moduna girer.

“Gün içinde beyninizi ne kadar yorarsanız, dinlenmeye o kadar ihtiyacı olur ve sonuç olarak sizin de bir o kadar uykuya ihtiyacınız olur. Kadınlar genellikle aynı anda birçok şeyi birden yaparlar, bu sebeple de beyinlerini erkeklerden daha fazla kullanmış olurlar. Bu yüzden de uyku ihtiyaçları daha fazladır. Çokça karar almayı ve etraflıca düşünmeyi gerektiren karmaşık bir işte çalışan erkekler de ortalama bir erkekten daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar -fakat muhtemelen bu ihtiyaç yine de bir kadınınkinden fazla olmaz.” (Jim Horne)

Yani, evet, her anlamda kadınların beyinleri daha karmaşıktır ve dinlenmek, yenilenmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır.

“Kötü uykunun kadınlarda yüksek oranda psikolojik problemlere, depresyon ve öfke gibi hislere yol açtığını bulduk. Fakat, bu hisler erkeklerde uyku bozukluklarıyla ilişkili değildi.”

Kaynak: Thinking Humanity ve Duke Magazine

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş
Exit mobile version