klonlama
  • 23 Eylül 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Çin’in Klonlama Endüstrisi

Dünyanın en büyük klonlama fabrikası binasından sorumlu olan Boyalife Group, insan replikasyonu için gerekli teknolojiye sahip olduklarını ve sadece kamuoyu tepkisi nedeniyle tedbirli olduklarını söyledi. Bu grup, şimdilerde ileri ki aylarda üretime başlaması beklenen Tianjin, Çin limanı boyunca yer alan büyük bir tesisi inşa etmekte. Üretim olarak 2020 yılına kadar her yıl klonlanmış bir milyon inek hedefleniyor.

Fakat CEO Xu Xiaochun’a göre grubun faaliyetleri sadece sığır klonlamakla kalmayacak. Fabrika, safkan yarış atları ve köpekler üretmek niyetinde olsa da, primat klonlama kapasitelerini geliştirmede Çin Bilimler Akademisi ve Güney Koreli bir ortak ile çalışıyor.

Buradan yola çıkarak, klonlama teknolojisindeki bir sonraki adımı tahmin etmek zor değil: insanlar. Xu “Gerekli teknoloji zaten var,” diyor. “Buna izin verilirse, bu konuda daha iyi bir teknolojiyi meydana getirmede diğer şirketlerin Boyalife’tan daha iyi olduklarını düşünmüyorum.”

Biyolojik Çeşitliliğin Geleceği

Xu, şimdilerde insan klonlama faaliyetleriyle ilgilenmediklerini belirtiyor. Bu büyük ölçüde olumsuz kamuoyu tepkisinden kaynaklanmakta fakat Xu, özellikle üreme konusunda seçim sahibi olmak isteyen insanlar açısından sosyal değerlerin değiştiğini de vurguluyor.

Xu, “Ne yazık ki şu anda bir çocuk sahibi olmanın tek yolu, onun yarı annesi ve yarı babası olmaktır,” diyor. “Her ikisine yarı yarıya sahipsiniz veya genlerinin yüzde 100’ünü annenden veya babandan seçme şansınız var. Bu sadece bir seçim.”

Xu, sıvı nitrojen içerisinde 5 milyon kadar örneği saklama kapasitesine sahip olacak olan bir gen bankası binası olan Tianjin tesisi ile biyoçeşitliliği korumanın bir yolu olarak klonlamayı sunuyor. Bu, gelecekte onlara tehlike altındaki türlerin yeniden üretilmesinde bir katalog olarak hizmet verecektir.

Haber:  Miguel Santos
Çeviren: Bünyamin TAN
Kaynak: Futurism


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com