• 15 Ağustos 2017
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Felsefe destek hattına hoşgeldiniz. Okul için tez yazmak, beğendiğiniz birini etkilemek, hayatı hiçbir özelliği olmayan, anlamsız ve umutsuz bir boşluk olarak görmekte olduğunuz, veya en sık karşılaştığımız cevap gibi ‘yukarıdakilerin hepsi’ için geldiyseniz doğru adrestesiniz…

Descartes için, lütfen (1,0,0)’ı tuşlayınız. Tuşladınız, şimdi ona bağlanacaksınız. Peki ama aslında tuşlamayı yapan kim? Tuşlama eyleminin kendisini tuşlamak mümkün müdür? Kesin olan bir şey var ki, siz varsınız, ben varım ve kalite güvenilirliği amacıyla konuşmanız kayıt altına alınmaktadır.

Camus için, lütfen 2’yi tuşlayınız. Veya belki de 3’ü. Emin değilim. İkisini de tuşlayın. Ancak bunu niye deneyeceğinizi bilemiyorum, muhtemelen hiçbiri çalışmayacaktır. İnsanın acizliğinin ağrıyan çaresizliğini kalbinizde hissediyor musunuz? Sonunda otomatik mesajı geçerek destek biletiniz hakkında bilgi sahibi olabilecek akıllı bir operatöre bağlanacağınız anı hayal ediyor musunuz? Akrebin, saatin çevresini sessizce dolanırken bir anda kayıp gideceği düşüncesine kapılıyor musunuz? Güzel. Belki de bir şeyler öğrenmişsinizdir. Bir sigara yakın.

Hume’a bağlanmak için 4’e basın, ancak bunun yardımcı olabileceğinden emin değiliz. Son beş kişiyi düşünürsek, sihirli küre ve domuz organları kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Kafka’ya ulaşmak için bildiğimiz ama size söylemediğimiz bir yöntem mevcut. Şu an uzun bir kuyruk var ama endişelenmeyin, çünkü size söylemediğimiz başka kurallar silsilesine göre, müşteriler rastgele en ön sıraya geçiyor. En öne geçmeniz ise pek faydalı olmayabilir, çünkü hattın diğer ucundaki kişi, en fazla sizin kadar bilgi sahibi olduğunu bir süre kabullenmeyecektir. Ayrıca henüz dev bir böceğe dönüştü ve görünen o ki alt çenesi, kulaklığını takmasına pek müsaade etmiyor.

Marx’a ulaşmak için herhangi bir tuşlama yapabilirsiniz; hiçbir tuş ötekinden daha önemli değil. Yasal uyarı: Kabiliyetten ziyade ihtiyaca göre çalıştığımız için Marx yerine bu işe gerçekten ihtiyacı olan ve yeraltı yorumsal dansı konusunda oldukça bilgili Wladislaw’a bağlanırsanız endişeye kapılmayın. Ne yazık ki, herkese eşit süre sohbet hakkı verildiği ve Wladislaw kent çevredesinde epey popüler olduğu için konuşmanız fazla uzun sürmeyecektir.

Maalesef Platon şu an müsait değil. Pire’deki marketten dönüş yolunda, konuyu yükselen balık fiyatlarından, en yüksek memnuniyeti sağlamak amacıyla çağrı merkezi çalışanlarının ahlaki yükümlülüklerine getiren Anaksimenes’in oğlu Dionysus ile karşılaştı. Dönmesi vakit alabilir.

Üzülerek belirtiriz ki Sokrates artık bizimle çalışmıyor; kendisi aşırı itaatsizleşti ve sürekli kendi kendine sorular mırıldanır oldu. Normalde hoşgörülebilecek bu davranışlara kötü vücut kokusu da eklenince, yönetim kendisiyle yolları ayırma kararı aldı.

J.S. Mill’e ulaşmak şu an biraz zor; Benthma ve Singer tarafından çağrınızı yanıtlandırmaktan edineceği faydanın, Flanagan Arms’da bira bardaklarının altında gizlendiğini duydukları fayda kadar olmayacağı konusunda ikna edildi.

Proudhon hattı maalesef kalıcı olarak koptu. En son birisi öneri almaya gittiğinde, ön camdan içeri üzerinde “Al sana tüyo,” yazılı bir notla beraber bir Molotof kokteyli fırlatıldı.

Destek hattı yönergemizin sonuna geldik. 0’ı tuşlayarak Buddha’ya bağlanabilir ve yönergemizi baştan dinleyebilirsiniz.


Yazar: Sahaj Sankaran

Çeviren: Toygar Akın
Kaynak: McSweeney’s

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com