• 5 Ağustos 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Rodin, taştan fazlalıkları attığında ortaya çıkanın heykel olduğunu söylüyordu. Belki de, Katalan doğumlu grafik tasarımcı Genis Carreras da, filozofların görüşlerini sadeleştirirken felsefelerinin özünü ortaya çıkarmak gibi bir amaç philographicstaşıyordu. Aylar önce keşfettiğim, Carreras’ın geometrik grafiklerle önemli felsefi akımları anlattığı dizisi Kickstarter’ın desteğiyle kitap haline getirildi. Philographics: Big Ideas in Simple Shapes, görsel metaforlar ve semboller kullanarak 95 farklı felsefe ekolünü anlatan bir sözlük.

Unutulmamalı ki, kitabın amacı insanlığın en karmaşık, en yoğun düşüncelerini aptalca bir basitliğe indirgemek değil; daha ziyade, insanın en değerli özelliği olan sembolik düşünme yeteneğini aktifleştirmek. Bu minimalist grafikler merakımızı çelmek ve beşeri bilimler konusunda ilgi duymamızı sağlamak için tasarlandılar.

philoposters

.aaphilographics_stoicism

philoposters

Carreras kitabı yorumlarken “Görsellerin farklı yorumlara açık olması, her teorinin arkasındaki fikre, okuyucunun kendi çabalarıyla ulaşmasına olanak sağlıyor. Bu çokluk, dünyayı algılama yolunda üretilen bütün teorilerin bu kitapta bir araya getirildiğini gösteriyor. Kitabın başlıca amacı, teoriler hakkında derin tartışmalar başlatmak ve felsefeyi yeniden günlük sohbetlerin konusu haline getirmek,” diyor.philoposters

philoposters

philoposters philoposters philoposters philoposters philoposters philoposters philoposters

Yazar: Maria Popova
Çeviren: Şebnem Ertan
Kaynak: Brainpickings


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com