• 7 Ağustos 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Evrene dair yaptığımız keşifler giderek arttıkça aslında eskiden duvarlara astığımız atlaslar da bir anlamda artık yetersiz kalmaya başladı. Uzaya gönderilen araçlarla birlikte güneş sistemine dair bildiklerimiz yepyeni bazı haritaların da oluşmasının önünü açıyor. Pop Chart Lab tarafından hazırlanan bu poster işte hem bu yeni keşiflerin hem de bu keşifleri gerçekleştiren uzay araçlarının yer aldığı yeni nesil bir atlas niteliği taşıyor.

Uzay-Atlası-1-768x532

Elbette yalnızca başarıyla sonuçlanan görevlere yer verilen posterde güneş sisteminin derinliklerine yapılan yolculuklar oldukça anlaşılır grafikler aracılığıyla derli toplu bir biçimde bir özet olarak tek bir alanda toplanmış oluyor. Daha önce National Geographic tarafından yayınlanan Fifty Years of Exploration adlı grafiği de hatırlatan poster ondan farklı olarak sondaların ve diğer uzay araçlarının izledikleri yolları da ayrıntılı bir biçimde gözler önüne seriyor. Böylece güneş sistemi içerisinde insan yapımı araçların yaptıkları bu gezilerin harita üzerinde bıraktıkları izler; halen bizim için son derece uzak gibi görünen yerleri bir nebze de olsa daha tanıdık diyarlara dönüştürüyorlar.

İnsanoğlunun dolaylı yoldan olsa gerçekleştirdiği bu keşiflerin yer aldığı poster; 1959’daki Luna 2 görevinden 2015’teki DSCOVER görevine dek 100’ü aşkın yolculuğu ve çeşitli uzay araçlarını da listeliyor. Uzay araçlarının bıraktığı ve farklı renklerle kodlanan izler güneş sistemi boyunca uzanan tanıdık bir uçuş ağı yaratıyor. Böylece bütün bu gezegenler, onların uyduları, astreoidler ve hatta en uzakta yer alan Plüton bile çoktan bir biçimde dokunmayı başardığımız gök cisimleri olarak karşımıza çıkıyor.

Uzay-Atlası-2-768x768Uzay-Atlası-3-768x768Uzay-Atlası-4-768x768

Bizzat el yordamıyla hazırlanan bu etkileyici posteri çevrimiçi ortamdan satın almak mümkün. Bu adres üzerinden sipariş verebileceğiniz posterin dağıtımı 22 Mart’ta başladı.

Bu yazı Bon Pur Loryan’ın internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com