• 12 Temmuz 2017
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

İç tasarım renkleri hakkında konuşurken renkler rastgele kullanılmaz. İlk bakışta, örneğin bir oturma odası için veya tüm evimiz için renk seçmenin kolay olduğunu düşünebiliriz, çünkü sevdiğimiz ve sahip olmak istediğimiz şeyi seçiyoruzdur. Bazı durumlarda sonuçlar iyi olur, ancak çoğu durumda renkler hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, hangi kombinasyonların evinizi muhteşem göstereceğini bilmiyorsanız, sonuçların profesyonel bir görünümle ortak bir yanı olmayabilir.

Çoğu durumda iç tasarımcılar renk hakkında sağlam bilgiye sahiplerdir, belirli bir rengin hangi kategoriye ait olduğunu, hangi renklerin kombinasyon için birbirlerine uygun olduğunu ve hepsinden önemlisi renklerin psikolojik etkilerini ve istenen sonucun elde edilmesi için daha iyi uyanın ne olduğunu bilirler. Belli bir renk veya renk kombinasyonu ekleyerek ruh halinin, optik yanılsamayı yaratarak odanın değiştirilebileceği ve daha küçük veya daha büyük hale getirilebileceği fikrini her zaman sevdim. Öncelikle üç ana renk olduğunu bilmeliyiz: Sarı, kırmızı ve mavi. Bu ana renkleri bir araya getirdiğimizde ikincil renkleri elde ederiz: Sarı ve mavi yeşil; sarı ve kırmızı turuncu; mavi ve kırmızı mor renklerini oluşturur. Birincil renkleri ikincil renklerle karıştırarak üçüncül renkler denilen farklı renk tonlarını elde ederiz. Tamamlayıcı renkler grafikte birbirinin karşısındadır. Her iki renk çifti birbirini tamamlar ve nötr renk üretir. Her insan renkleri sıcak ve soğuk olarak algılar. Renk grafiğine bakarsanız, genellikle soğuk renkler mavi ve yeşil renk tarafında ve sıcak renkler sarı ve turuncu tarafındadır. Renkler bize belli bir ruh durumu verir, enerji verebilir, mutluluk verebilir, kendimizi güvende hissetmemizi sağlayabilir, sakinleştirebilir, rahatlatabilir, konsantre olmamızı sağlayabilir veya hoş şeyleri hatırlama yeteneğini artırabilir. Ayrıca bize baskı yapan renkler de vardır, üzücü şeyleri hatırlatan ya da bir süre sonra yoran. Renklerimizi seçerken bunu dikkate almalıyız. Sonuçta bizler evde oturanlarız ve bu konuda iyi hissetmek daha önemlidir.

Renginizi seçerken dikkate almanız gereken 3 ipucu:

1- Her bölgeyi ele alıp orada günün hangi saatlerinde ne kadar zaman geçireceğinizi, o odada hangi aktivitelerin gerçekleşeceğini ve kullanılan renklerle hangi ruh halinizin uyandırılmasını istediğinizi düşünün.

2- Güneşin, günün hangi saatlerinde, sabah, öğleden sonra, gün boyunca veya hiç olmak üzere odaya girip girmediğini (oda konumuna bağlı olarak) görmeniz gerekir.

3- Odanın ne kadar büyük olduğunu görün. Buna göre daha açık veya daha koyu renkler kullanın. Parlak renkler daha fazla alan hissi verir ve koyu veya sıcak renkler odanın daha küçük görünmesini sağlar.

İnsanlar renkleri farklı şekilde algılarlar. Genellikle, renklere aynı şekilde tepki verirler, ancak etkiler her kişi için aynı olmayacaktır. Örneğin, belirli bir renk bilinçsizce bazı anılarınızı veya duygularınızı uyandırabilir, bu başka bir şeyle de olabilir ancak duyumlar ve anılar farklı olabilir. Bir başka örnek, birçokları siyahı yas ya da üzücü bir şeyle bağdaştırırken, başkaları onunla çevrili olan şeyleri sever ve iyi hissedebilir. İç tasarımda renk psikolojisinin kullanılması, evdeki her kişinin tam olarak istediğiniz gibi görmesini ve hissetmesini garanti etmez.

Kahverengi

Kahverengi sayesinde, evinizde doğallık ve rahatlık hissi uyandırabilirsiniz. Kahverengi genellikle şu renklerden ve tonlardan oluşur: Siyah, sarı, gri, yeşil, kırmızı veya turuncu ve hatta mor. Birkaç rengin karışımı olduğu için, kahverengi renk şemasında bulunmaz ve genellikle nötr renk olarak kabul edilir. Çikolata, kahve ve kekleri düşünürsek kahverengi renk çok hoş olabilir. Bu renk doğada sıklıkla bulunur. Bulduğumuz hemen hemen her bitki, kahverengi bir tona sahiptir. Birçok yerde kahverengi toprak rengidir. Bu yüzden kahverengi bize bir güvenlik ve istikrar hissi verebilir. İç düzenlemelerde kahverengi derinlik ve sıcaklık katabilir. Nötr renk şemalarını daha davetkar kılmak için biraz kahverengi ekleyebilirsiniz. Mobilya kaplamaları ve güzel bir parke zemini veya doğal renkler çok güzel olabilir. Cilasız ahşap veya kahverengi tonlarında doğal yün tekstillerini kullanırsanız, hoş rustik bir etki yaratabilirsiniz.

Beyaz

Evinizde ferahlatıcı ve temiz bir görünüm oluşturmak için beyaz rengin psikolojik etkilerini kullanın. İnsanlar farklı şeyleri beyazla ilişkilendirir. Beyaz havadar bir görünüm, sakinlik ve huzur oluşturmak için kullanılır. Bir odada duvarlar, mobilyalar veya zeminlerde beyaz kullanılıyorsa, olduğundan çok daha yüksek ve canlandırıcı bir tazelik verebileceği izlenimi verebilir. Çok renkli bir odaya sahip olmak istemiyorsanız, ancak aşırı beyaz da istemiyorsanız, beyazı diğer nötr renklerle birlikte kullanabilirsiniz. Siyah, kahverengi veya gri beyazla çok iyi uyar. Beyaz rengin psikolojik etkilerinden faydalanmak için, sadece pencere ve kapı çerçeveleri gibi bazı şeyleri vurgulamak için çok fazla kullanmamalısınız.

Gri

Gri iç mekan, çok muhafazakâr olmadan mekana ince bir zarafet verir. Gri rengin etkisi kullanacağınız renk tonuna çok bağlıdır. Örneğin, gri sarı renge sahipse ve özellikle odada çeşitli kahverengi tonlarında şeyler var ise, bu renk sizi bunaltabilir. Ancak çok parlak olmayan beyaz renklerle birlikte güzel bir gri tonu, temiz ve ferahlatıcı bir görünüm oluşturabilir. Eğer çok fazla gri alanınız olursa mekana hakim olacak olacak ve sıkıcı bir ortam yaratacaktır.

Siyah

Eviniz için şık ve cesur bir görünüm oluşturmak için siyah renkte psikolojik etkiler kullanın. Akıllıca kullanırsanız, siyah, iç tasarıma zarif ve sofistike bir hava verir. Açık veya nötr bir fon rengiyle kullanılırsa, siyah olan her şey ön plana çıkar. Siyah renk, bir odadaki bazı şeyleri ortaya çıkarmak için idealdir. Çoğu kişi siyahı ölüm, yas, dulluk ve genellikle resmi ve ciddi olaylarla ilişkilendirir. Sonuç olarak, fazla siyah kullanmayın, yalnızca resim çerçeveleri, küçük tablolar vb. gibi belirli şeyleri vurgulamak için kullanın.

Sarı

Evinize parlak ve iyimser bir hava vermek için sarı renk efektleri kullanın. Sarı rengin etkileri ince ayrıntılarına göre değişir. Duvarlara veya tavanlara uygulanan soluk bir sarı, evinize biraz güneş ışığı getirebilir; daha koyu bir sarı bir süre sonra sizi sıkıntılı bir ruh haline sokabilir. Duvarlarda kullanmak istemiyorsanız, diğer yollarla psikolojik etkilerini kullanabilirsiniz. Örneğin sarı, ayakta duran şeyler için harikadır. Daha küçük miktarda sarı aksesuar, çiçek veya resim kullanabilirsiniz.

Kırmızı

Odalarınızda yankılayıcı ve uyarıcı bir görünüm vermek için kırmızı kullanın. Kırmızı renk sıklıkla bir tehdidi gösterir, kalp atış hızını ve kan akışını artırabilir ancak daha sıcak bir ton ile çok iyi hissedebilirsiniz. Çok kırmızı olan bir oda tutku düzeyini artırabilir. Turuncu gibi kırmızı da iştah arttırıcılığı ile bilinir ve mutfaklarda yaygın olarak kullanılır.

Pembe

Evde taze ve güzel bir atmosfer yaratmak için pembe renk kullanabilirsiniz. Çoğu ülkede, pembe renk feminen bir renk olarak görülür ve genellikle kızlarla ilgili her şeyle ilintilidir. Genel olarak iç tasarımda kullanılan pembenin psikolojik etkileri yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Bazı pembe tonları içinde sevimlilik ve tazelik barındırır ki bu tatlılarla ilişkilendirilir.

Mor

Evinize lüks ve pahalı bir ortam oluşturmak için mor renginin psikolojik etkilerini kullanın. Mavimsi bir ton varsa, sakin ve huzurlu olabilir ve gizemli bir hava verir. Kırmızımsı tonlar daha fazla ilgi çeker ve odaya hakim olurlar. Kraliyet ve gücün rengi olarak mor uzun bir şöhrete sahiptir.

Mavi

Mavi renk ile yatıştırıcı ve temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. İç tasarımda, iş ve meditasyon atmosferi yaratmak için mavi kullanabilirsiniz. Mavi renk kan basıncını ve kalp atış hızını düşürür. Mavinin çok açık bir tonu, iç mekanda, alanı daha büyük göstermek için kullanılır. Mavinin iştah azalttığı söylenir, mutfak, duvar boyası, mobilya ya da yemek takımlarında mavinin kullanılırsa, kilo verebilirsiniz.

Yeşil

Evinizde sakin ve rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak için yeşil rengin psikolojik etkilerini kullanın. Yeşil renginin psikolojik etkileri mavinin psikolojik etkilerine benzer, sakin ve berrak olarak algılanır. Yeşil gözü rahatlatır ve doğa bize bunu pek çok ince ayrıntıyla kendiliğinden verir. İç tasarımda yeşil kullanmak için en iyi yol birkaç rengi birleştirmek ya da kombine edilmiş yeşili diğer renklerle kullanmaktır. 

Kaynak: designlike.com
Çevirmen: Gözlem Küçük

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com