Paylaş

Haydi, mutluluktan söz edelim. Bugün sırtında ağır bir yük mü hissediyorsun? Belki ekonomik olarak sıkıntıdasın, daima hayalini kurduğun evde yaşamıyorsun ya da seni daima gülümseten insanlar artık hayatında değiller.

Ancak mutluluk illa ki hedeflerimizin çoğunu gerçekleştirdiğimiz fiziksel düzlemde değildir. Ayrıca, uzakta ve ulaşılması zor alanlarda da değildir. Zor bir kişisel yolculuğu tamamladığınızda elde ettiğiniz Kutsal Kase de değildir. Gerçek mutluluk, otantik mutluluk, bir tutumdur. Bir görüştür. Hayatı görmenin bir yoludur.

Yani, mutluluk herkeste bulunur. Sadece her gün ekilmesi gerekir. Yaşamın küçük şeylerine, basit şeylere yeniden odaklanmayı içerir. Kendinizi negatifle yüklediğiniz kişisel ızdırabın patikasını da seçebilirsiniz ya da aynı enerjiyi daha pozitif bir hayat için cesaretlendirmek adına kullanmayı da seçebilirsiniz.

Basit şeylerle kendinize günlük motivasyon sağlayın. Gelecek hedefleriniz için coşkunuz olsun ve ‘şimdi’nin tadını çıkarın. Efsanevi aktör Charlie Chaplin bize, mutluluk ve ona nasıl ulaşacağımız konusunda gerçekçi bir görüş bıraktı. İster sadık bir hayranı olun, ister yaptığı işlere yabancı olun herkes bir ya da iki şey öğrenebilir ondan. Bugün, sizinle bir karakterin arkasında gizlenmiş olan gerçek bir insanın bir bölümünü paylaşmak istiyorum ve eminim onu seveceksiniz.

Charlie Chaplin, Karakterin Arkasındaki Adam

“Altına Hücum (1925)”, “Modern Zamanlar (1936)” ya da “Büyük Diktatör (1940)” gibi bazı unutulmaz filmleri biliyorsunuzdur. Onlar, kültürel miras olarak hizmet eden, tarihimizin ve toplumumuzun bir parçasını oluşturmaya devam eden sinemada gerçek ikonlardır. Mizahını trajediyle karıştırdı ama daima gülümsememize neden oldu. Sıklıkla insanları karakterize eden kinizm ve trajedi arasında temiz bir nefesti.

Birçoğu için, Charlie Chaplin olmadan sinema aynı olmayacaktı. Belki başka biri gelmiştir, ancak Chaplin’in etkisi yadsınamaz – film ve oyunculuk alanında bir yenilikçiydi.

Ama biz “mutluluk” hakkında konuşuyoruz. O komik yürüyüşlü karakterinin ardında gizlenen adam hakkında bir şey biliyor musunuz? Oldukça yetenekli bir sanatçı ve aktördü. Doğal komedi içgüdüsüyle bir akrobattı.  Fakat komedisi trajikti, acı tatlı.

Binlerce yüzü vardı: bir aktör, yönetmen, müzisyen, senarist, yapımcı vs. Liste uzar gider. Ama her şeyden önce, çok küçük yaşlardan itibaren zorlukları aşan biriydi. Sefil bir yoksulluk içinde büyüdü. Neredeyse tamamen parası olmadan hayatta kalmak için sahnede ne yapabiliyorsa onu kazandı, her zaman eğlence dünyasındaydı fakat yoksulluk ve açlık her daim yanı başındaydı.

Ailesi, hayatında büyümek için korunaklı ve güvenli bir odasının olmadığı kırık ilişkilerin başka bir örneğiydi. Aralarında küçük bir bağ vardı. Babası onunla ve kardeşleriyle ilgili çok fazla endişelenmedi ve annesi de sahne sanatçısı olmasına rağmen ciddi bir zihinsel hastalık geçirdi ve bu durum onu sanatoryumlarda uzun süre kalmaya ve ailenin geri kalanından uzak tutmaya zorladı. Karakterin arkasında, büyük ayakkabılarının altında, bastonu ve tozlu yeleğiyle hayatta kalabilmek için kendini nasıl keşfedeceğini öğrendi. İncelediği temalarla çok benzeyen bir halkla nasıl bağlantı kuracağını ve trajediden nasıl gülümseme çıkartacağını bilen biri. Chaplin duygu zanaatkârdı ve bu nedenle yalnızca filmleriyle değil, yazılı sözlerle geçti. Sizi bu mirasın harika bir örneği olan şu şiirle baş başa bırakacağım. Umarım sana bir şekilde işinize yarar.

Hayat, deneme yapmaya izin vermeyen bir oyundur. Perde kapanmadan, oyun alkışsız  bitmeden şarkı söylemelisiniz, gülmelisiniz, ağlamalısınız, dans etmelisiniz ve hayatının her anını yoğun bir şekilde yaşamalısınız.

Gülümseyin!

Ama o gülümsemenin arkasına saklanmayın. Bu ne olduğunuzu gösterir. Korkusuz…

Gülümsemenin hayalini kuran insanlar var. Benim gibi.

Gidin ve yaşayın! Deneyin! Hayat, yaşama girişiminde çıkagelir.

Her şeyden önce sevin. Her şeyi ve herkesi sevin.

Dünyanın pisliğine gözlerinizi kapamayın, açlığı görmezden gelmeyin.

Başarısızlığı unutun gitsin, ama çok geçmeden bununla mücadele etmek için bir şeyler yapın ve kendinizi aciz hissetmeyin

Araştırın!

Herkeste ve her şeyde neyin iyi olduğunu bulmaya çalışın.

Hayat ve insanlar…bunları yaşama nedeniniz yapın.

Sizden farklı düşünen insanları anlayın, onları eleştirmeyin

Arkanıza bakın,

Arkadaşlar …

Bugün birini mutlu ettiniz mi?

Ya da birisi sizin bencilliğiniz yüzünden acı mı çekti?

Koşmayın!

Bu acele neden?

Koşmak sadece içinizdeki korkudur.

Hayal edin!

Ama kimseye zarar vermeyin ve hayallerinizi başkaları için dönüştürmeyin.

Yaratın! Dayanın!

Her zaman bir çıkış yolu olacak, her zaman bir yıldız parlayacak

Ağlayın! Kavga edin!

Ne isterseniz yapın … içinizde olanı hissetmelisiniz

Başkalarının söyleyeceklerini dinleyin, bu önemlidir.

Yukarı Bakın…

Ve ulaşmak istediğiniz şeye adım adım tırmanın.

Ancak hayat merdivenlerine tırmanamayanları unutmayın.

Keşfedin!

İçinizde neyin iyi olduğunu bulun …

Her şeyden önce insan olarak deneyin,

Ben de deneyeceğim.

Hey siz, .. şimdi huzur içinde gidin.

Bunların hepsini size söylemeliyim.

Sadece siz var olduğunuz için …

                                                                                                    Charles Chaplin

Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: exploringyourmind.com

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com