Paylaş

Her yanı çiçekler sarmışken, herkes savaşmanın saçmalığına karşı sevişirken ve özgürlük rüyası tüm dünyaya dalga dalga yayılırken…

68’de Fransa’da doğan sonra tüm dünyaya yayılan, talepleriyle, eylemleriyle, kıyafetleriyle ve müzikleriyle aradan geçen 40 yıldan fazla bir süre olmasına rağmen hala konuşulan 68 Kuşağı’nı anlatan dönem filmlerinden oluşan bir seçki bugünkü 5R’nin konusu.

The Dreamers

Bernardo Bertolucci imzalı The Dreamers / Düşler, Tutkular ve Suçlar, bir roman uyarlaması. Filmde Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel gibi isimler rol aldı.

Filmde 68 kuşağı ruhuna sıkı sıkıya bağlı olan Isabelle ve kardeşi Theo, ailelerinin tatile çıkması nedeniyle Paris’te yalnız kalmış, bu sırada da Amerikalı bir öğrenciyle tanışıp arkadaş olmuş, onu evlerine davet etmişlerdir. Matthew’ı Isabelle ve Theo ile buluşturan şey ise büyük ölçüde sinema olmuştur. Dışarıda, sokaklarda devrim sesini yükseltirken üçlü arasındaki tutku ve cinsellik alevlenmektedir.

Across the Universe

Yönetmenliğini Julie Taymor’ın yaptığı Across the Universe Beatles’ın 33 şarkısından derlenen bir hikaye sunuyor.

Filmde Jude, Liverpool’dan hareketle yola çıkmıştır. Tek amacı kayıp olan babasına ulaşmak ve onunla bir kez daha konuşabilmektir. Yol üzerinde Lucy adında bir kızla tanışır ve kendisini oldukça aktivist bir maratonun içerisinde, isyankar vaziyetlerde bulur. Jude’un kardeşi olan Max ise Vietnam’a gitmiştir, bu da karşılaşan ikilinin üzerinde oldukça bunalımlı bir baskı oluşturmaktadır. Hayatın gerçekleri, her zaman hayatın başrolünde olacaklardır.

Something’s In The Air

Olivier Assayas’ın yönetmenliğini yaptığı 2012 yapımı film Türkiye’de Direniş Günlerinde Aşk adıyla yayınlandı. Filmin başrollerinde Clément Métayer, Lola Créton ve Felix Armand bulunuyor.

Filmde 1968 Mayıs’ı, etkilerini günden güne ivmelenen bir güçle sürdürmektedir. Dönemin özgürlükçü ve aktivist gençliği hayallerini gerçekleştirme hedefiyle ilerlerken, uzakta görünen ‘devrim’ anbean yaklaşmaktadır. Gilles, Christine ve Alain arasındaki ilişki de dönemin ruhuyla eşzamanlı olarak ilerler. Devrime giden yolun heyecanı ve telaşını yaşayan üç genç, bu süreçte yaşadıklarını sanat üzerinden dışa vurmaya çalışır. Üçü arasında yaşanan aşk üçgeni de dönemin kendisi kadar karışık ve zorludur.

Nés en 68

Olivier Ducastel ve Jacques Martineau’nın yönetmenliğini yaptığı filmde Laetitia Casta, Yannick Renier ve Yann Trégouët gibi isimler rol aldı.

Paris, 1968. Öğrenci protestoları ve sosyalist isyanlar… Bu karmaşa, gürültü genç ve aşık bir çiftin hayatlarını hiç ummadıkları bir şekilde etkileyecektir…

If…

İngiliz bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Lindsay Anderson’un yönetmenliğini yaptığı filmde Malcolm McDowell, David Wood ve Richard Warwick gibi isimler rol aldı.

1960’lı yılların sonları… Bir yatılı okul, içerisindeki öğretmenlerin sert tavrıyla disiplin içerisinde öğrencilerini eğitmektedir. Mick ve onun dostları bu disiplinin dışında kalan bir özgürlük odası kurmuşlardır. Bir gün bu özgürlüğü okulun tümüne yaymaya karar verirler. Ancak okulun baskıcı sistemi buna karşı oldukça sert önlemler alacaktır.

Bu yazı Rotka.org isimli internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com