• 4 Ağustos 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Pentagon’un ‘zombi salgını eğitimi’ askeri hemşirelere kitlesel ölçekte aşı yönetimi ile sivilleri nasıl karantina altına alacaklarını öğretmektedir.

Zombi kıyametinin ne zaman gelip çatacağını asla bilemezsini. Bu sebeple, Pentagon’un, askeri hemşireleri böyle bir durumda nasıl tepki vermeleri konusunda eğitmeleri güzel bir şey.

Sağlık Bilimleri Üniformalı Hizmetler Üniversitesi’nde askeri hemşirelik öğrencilerinin, bir aile hemşiresi uygulayıcısı doktora belgesi kazanmak için toplum sağlığı dersi almaları gerekmektedir. Bu programdaki çevrimiçi nüfus sağlığı kursunda, bir tanesi zombi salgınını konu alan yaratıcı senaryolar üzerine çalışan öğrenciler bulunmaktadır.

Hayali senaryoda, öğrenciler bilgilerini insanları karantinaya alırken kullanmak, aşıları yapmak ve Savunma Bakanlığı esaslarına uygun olan uluslararası kaynaklardan yararlanmak zorundadırlar. Bakanlık, programın, öğrencileri angaje halde tutmak ve materyali daha akılda kalır kılabilmek adına yaratıcı bir yöntem olduğunu söylüyor.

Kursta, öğrencilere farklı zombi kıyamet senaryolarını özetleyen video klipler gösterilmektedir. Bu video klipler tamı tamına mevcut ve hayali bir popülasyona sahip olan zombi virüsünün etkisini gösteren, sokaklarda asılı gerçekçi anti-zombi posterleri iken, bir tanesinde hayali bir başkan, bir “Zombi Salgını Resmi Kurumu”nun adresini vermektedir.

Bazı insanlar, hemşirelerin geniş ölçekte aşı yönetimi için eğitilmeleri düşüncesini rahatsız edici bulmaktayken, eğitimciler şu anda bunun çok önemli bir beceri olduğuna inanmaktadırlar.

Sağlık Bilimleri Üniformalı Hizmetler Üniversitesi’nin Daniel K. Inouye Hemşirelik Enstitüsü’nde doktora ve DNP programlarında aile hemşireliği uygulayıcısı ve doçenti olan Catherine Ling, antibiyotik direncindeki küresel artışın bu beceriyi gerekli kılan bir neden olduğunu söylemektedir. Ayrıca bu eğitim tipinin yararlı olduğu durumlara örnek olarak Zika ve Ebola gibi salgınlara işaret etmektedir.

Ling, kursun, öğrencilerin yaratıcı şekilde düşünmelerine izin verirken eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneklerini teşvik edici olarak “beyinlerinin diğer kısımlarını” kullanmaları için öğrencilere imkan verdiğini söylemektedir.

Öğrenciler Programa Olumlu Tepki Veriyor

Program, öğrenciler tarafından olumlu karşılanmaktadır. Kendisini The Walking Dead’in bir fanı olarak addeden Hava Kuvvetleri Yüzbaşısı Marcie Hart, Daily Mail’e videoları hazırlarken büyük bir zevk aldığını ve bunun kurs için elbette eğlenceli ve harika bir eğilim olduğunu söyledi.

Ayrıca, “enfekte olmanın” beklenenden daha az şiddetli olabileceği senaryoda, bunun daha sonra tedavi edilebileceğini de ekledi.

Eğitim için kurgusal senaryonun bu türünü kullanmak yeni bir konsept değil. Örneğin, kolluk gücü ve tıbbiyeli askeri güçlerden oluşan 1000 katılımcının iştirak ettiği bir terörle müdacele programının 2012 yılında Natural News’te yayımlanan raporunda, eğitim için bir zombi kıyameti senaryosu kullanılmak istenilmişti. Bu fikir, insanların delirdiği ve şiddet gösterir hale geldiği gerçek dünya koşullarına tepki göteren otoritelere karşı da bir meydan okumaydı. Ayrıca zombiler, CDC tarafından yayımlanan bir çizgi romanda da başroldedir.

Zombiler ortaya çıkmayacak olsalar bile, hazırlık yapmak hala hayati bir önem taşımaktadır.

Zombi kıyameti oldukça zor görünürken, tıpkı bir güneş patlaması veya elektromanyetik darbe saldırısı gibi diğer senaryolar, bir gün gerçekleşebilecek rahatsız edici makul bir şansa sahiptir. Bu kurgusal zombi senaryoları, insanların salgınlar, doğal afetler ve diğer acil durumlar için hazırlıklı olmalarının ne kadar önemli olduğunun altını çizmektedir. Şimdilerde, sivil karışıklık ve toplumsal kaosun çok gerçekçi olasılıklar olduğu tehlikeli dönemlerde yaşıyoruz ve sizler asla doğal afetleri göz ardı edemezsiniz.

Depolanabilir gıda kaynağı oluşturulması, atabileceğiniz en temel hazırlık adımlarından birisidir. Halbuki, sadece konserve ürünler ile kabininizi doldurmak göründüğü gibi kolay değildir. Sağlığı Koruyucu Organik Acil Hayatta Kalma Gıda Kovaları gibi kimyasallar barındırmayan ve GDO’suz gıdaları bulmak isteyeceksiniz. Hayatta kalmayı sağlayan yiyecekler için en iyi seçim, bolca protein, lif ve mineral sağlayacağından emin olduğunuz tüm gerçek besin değeri olan gıdaları içerecek şekilde olmalıdır. Tüm bunların sonunda, zombilerle dövüşmek için güçlü, atik ve sağlıklı olmaya ihtiyacınız olacaktır.

Kaynak: Natural News
Çeviren: Bünyamin TAN

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com