İnsanlar olarak maddi güçlükler ve kalp kırıklığı ile karşılaşıyor, tatminsizlikler ya da buna benzer şeyler sınırlarımızı zorluyor. Hayat adını verdiğimiz büyük bir oyunun parçası bu ama bahsedilen süreçleri deneyimlerken bunlarla başa çıkmak kolay olmuyor.

Pes etmenin artık tek çare olduğunu düşünüyorsanız, kendinize değerli olduğunuzu hatırlatmanın birçok yolu var.

Bu anda olma hakkın var

Seçtiğin yaşam tarzıyla kimseye zarar vermediğin sürece herkesin soluduğu havayı soluma, herkesin bulunduğu yerde olma hakkın var.

Hayatta olmaktan dolayı üzgün olma kendini anksiyete, ilgi duyulan alanlarla ilgilenmemeye başlama ve bilinmeyene karşı korku olarak kendini gösterir. Fakat siz, herkes gibi sizin de burada olmaya hakkınız var! Bunu kendinize hatırlatmayı unutmayın.

Önemlisin

Hepimizin hayata sunabileceği yetenekleri vardır. Bazılarımız koruyup kollayıcıdır, bazılarımız yaratıcı bazılarımız da eğlenmeye önem veren. Dünyaya katkınız nasıl olursa olsun, yetinizi kullandığınızdan emin olun!

Dünyaya nasıl bir yararınız olacağını fark edin ve güçlü yanlarınızı geliştirin. Olmadığınız bir şey üzerine zaman harcamaya gerek yok, özelliklerinizi kucaklayıp ne kadar önemli olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Her şey her zaman iyiye gider

Karşılaştığınız birçok sorun, aslında uzak bir hatıradan öte değildir ve eninde sonunda geçecektir. Hayatta yaşanan bazı travmalar kalır ve üzerinde konuşmak acı verir ancak zamanla her şey düzene girer.

Eğer ilişkiniz biterse, yeniden sevebilirsiniz. Eğer sahip olduğun her şeyi kaybettiysen, bu yüzündeki gülümsemeyi ortadan kaldırmamalı. Sevdiğin birini kaybedebilirsin ama hatıralar baki kalır. Eğer her şey elinizden gitmiş gibi geliyorsa, her şeyin güzele varacağını hatırlayın.

Seviliyorsun

Genellikle insanların hayatına yaptığımız etkiyi görmezden gelir ve insanların bizi sevdiğinden bile haberdar olmayız. Aileniz, arkadaşlarınız ve benzeri ilişkilerde düşmanca bir tavır görülebilir ama bu sadece birbirinizi sevdiğinizi ve düşündüğünüzü göstermektedir.

Önemli bir sevgi türü de insanın kendine karşı duyduğu sevgidir. Hatalarınız olabilir ama aynı zamanda güçlü yanlarınız da vardır! Bu, sizi siz yapan şeydir. Sizi sevenleri takdir edin ama kendinizi de unutmayın!

Fırsatların sonu yok

Hayat, koca bir  fırsatlar balonudur ki sizin 15 ya da 80 yaşında olmanız fark etmez, her zaman başlayabileceğiniz maceralar vardır. Uzun zamandır yapmak istediğiniz bir şeye başlayın ve hayatın size sınırsız bir şekilde fırsatlar sunduğunu bilin. Fırsatların sonu yok.

Yazar: Luke Miller
Çevirmen: Özge Mete
Kaynak: Truth Theory

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com