platon
  • 28 Eylül 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Akademisyenlere göre, eski Yunan filozofu Platon’un eserleri gizli bir şifre içeriyor.

Araştırmacılar Platon’un şifrelerini çözdüklerini ileri sürdüler. Bu şifrelerin, uzun zamandır Eski Dünya’nın en meşhur eserlerinde saklanmış olduğu düşünülüyordu.

University of Manchester’da görev yapan Dr. Jay Kennedy, Platon’un eserlerinde ahenkli bir yapı oluşturmak için bir dizi sembol kullandığını fark etti. 5 sene süren çalışmada Kennedy, M.Ö 347 civarlarında ölen Platon’un Pythagoras’ın takipçilerinin eski zamanlarda kullandığı sembolleri kullandığını gördü. Apeiron’da yayınlanan bu bilgiler, Platon’un Pythagoras’ın gizli bir takipçisi olmasının yanı sıra onun “evrenin sırlarının matematik ve rakamlara bağlı olduğu” inancını da paylaştığını gösteriyor.

images

Akademik dünyada heyecan yaratan bu çalışmada yukarıdaki bilgilere ek olarak, Galileo ve Newton’un 2,000 sene sonra yapacağı bilimsel devrimin en önemli noktasını, doğanın kitabının matematik dilinde yazıldığı fikrini, Platon’un da kabul ettiği görülüyor.

Dr. Kennedy, gizli şifrenin çözümünü Pythagoras’ın takipçileri arasında oldukça popüler olan 12 nota sayesinde bulduğunu söyledi. Bilgisayar teknolojisi kullanarak, Platon’un el yazmalarının şu anki örneklerini orijinal hallerine geri döndürdü. Bu el yazmalarında boşluk veya noktalama işareti barındırmayan 35 karakterlik satırlar bulunuyor.

Dr. Kennedy, 12 notalık sistemde boşluklara dek gelen düzenli aralıklar boyunca bazı ifade, içerik ve kelimelerin tekrar ettiğini saptadı.

Platon’un, şifreyi zevk için değil de öğretmeni Sokrates’in idam edilişinin ardından kendi güvenliği için kullandığını düşünüyordu.

Dr. Kennedy: “Eski zamanlarda gizlilik normal bir davranıştı, özellikle de batıni ve dini bilgiler söz konusu olunca. Fakat Platon için gizlilik bir ölüm kalım meselesiydi, fikirlerini gizli kalıplara sokmak onun için tek güvenli yoldu.”

Bazı uzmanlar, akıl hocası Sokrates ve öğrencisi Aristoteles ile birlikte modern Batı kültürünü ve bilimini kuran Platon’un gelmiş geçmiş en büyük Yunan filozofu olduğunu düşünüyor.

Kennedy: “Platon’un kitapları, Batı kültürünün kurulmasında büyük bir rol oynamıştır. Fakat bu kitaplar gizem ve bilmecelerle sona erer. “İlk çağlarda, takipçilerinin çoğu Platon’un kitaplarında saklı anlam katmanları ve gizli şifrelerin bulunduğunu söylemiştir fakat bu görüş çağımızın bilginleri tarafından reddedilmiştir.

“Bu uzun ve heyecan verici bir hikâyedir. Fakat kısaca söylemek gerekirse, şifreyi çözdüm. Kitapların şifre ve semboller barındırdığını titizlikle gösterdim. Bunları çözmek, Platon’un saklı felsefesini ortaya çıkarıyor.”

“Sonuç inanılmazdı, sanki bir mezar açıyormuşum ve içerisinde İsa’nın kendisinin yazdığı bir dizi yeni öğretiyi buluyormuşum gibiydi.”

Çalışma, bazı bilim insanları tarafından incelenmektedir.

Yazar: Andrew Hough
Çevirmen: Burak Avcı
Kaynak: The Telegraph

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com