Paylaş

Psikopatları tehlikeli, antisosyal, empati veya pişmanlık gibi temel insani duygulardan yoksun olarak düşünmeye eğilimliyiz. Psikopatlar, Hitler gibi saplantılı kötü tiranlar ya da kurgusal  Hannibal Lecter gibi şeytani ve canavarca olabilir. Şimdilerde yeni bir çalışma, psikopatlara şaşırtıcı bir bakış açısı getiriyor; sahip oldukları nitelikler ne olursa olsun, yüksek zeka onlardan biri değildir. Aslında psikopatların, ortalama insanlardan daha az zeki oldukları bulundu.

Bilimsel olarak, psikopati kişilik bozukluğuna sahip olarak sınıflandırılmak için, bir kişinin psikopat özelliklerin testinde saldırganlık, kendini abartılı önemseme duygusu ve sahtekârlık gibi ilgili bir puanı elde etmesi gerekir. Nüfusun yaklaşık% 1’i bu kategoriye girmektedir.

“Missouri’deki St. Louis Üniversitesi’nde araştırmayı yöneten Brian Boutwell, bütün psikopatların kanunu çiğneyip birine zarar vermeyeceğini, ancak bunu yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.”

Araştırmalarına teşvik eden bir sebep şu oldu: Psikologlar tarafından “Hannibal Lecter Miti” olarak anılan, psikopatın popüler kültür versiyonunun yaygınlığı. Fakat bu Hollywoodlu psikopat, gözlemlenen gerçeklerle iyi oturmadı.

Boutwell “Psikopatlar dürtüsel hareket eder, kanunlarla çatışır ve çoğunlukla kendine zarar verir. Bu da onların aşırı zeki olmadığı düşüncesini verdi bana” der.

Boutwell ve ekibi, bazıları hapishanede olan ve diğerleri başarılı işlerde çalışan  9000’i aşkın katılımcıyı kapsayan, psikopati ile zeka arasındaki ilişki üzerine yapılmış daha önceki 187 çalışmanın bir meta-analizini gerçekleştirdi. Araştırmacılar zeka testlerinde psikopatların daha düşük puan aldığını bulmuşlardır. Boutwell’e göre bu şaşırtıcı bir sonuçtur.

Araştırmacılar makalelerinde “Mevcut meta-analizin sonuçları, küçük fakat önemli bir etki boyutu üretti; Psikopat özellik ölçütlerinde daha yüksek puan alanlar, “IQ” ölçütlerinde daha düşük puanlama eğilimi gösterdi ” diye yazdılar.

Araştırmacılar bulgularının, şu anda tedavi edilemez bir durum olan psikopatiyi anlamamıza katkıda bulunacağını umuyorlar.

Boutwell “Psikopati, psikoterapilere uygun değildir, “diye belirtir. “Psikopatiyi daha iyi anladığımız için, psikopatlar için tedavi ve rehabilitasyon geliştirmeliyiz.”

Daha fazla araştırma, psikopatların adalet sistemi tarafından gördüğü muameleyi değiştirebilir.

“Eğer düşük zekaya sahiplerse, tekrar suç işleyeceklerini söyleyebilirsiniz ya da  bilişsel zorlukları varsa, daha uzun hapis cezasının onlara yardımcı olamayacağını söyleyebilirsiniz. Tartışmayı her iki yönde de yapabilirsiniz” der Boutwell.

Yazar: Paul Ratner
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: bigthink.com

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com