Rahatsız eden (ama muhteşem) çizimler modern kültürün saçmalıklarını ortaya çıkarıyor

Günümüzde çok az sanatçı sanatlarıyla sosyal yorum yapabilme cesaretine sahip. Ama İspanyol sanatçı Luis Quiles bugün dünyamızı en uygun dilde tanımlayarak onun talihsiz gerçeklerini gösteren illüstrasyon (örnekleme, çizim) serileriyle kalıpların dışına çıkmış durumda.

Luis çalışmalarında geniş oranda tartışmalı konularda en çok rastlanan uyuşturucu bağımlılığı, sansür, cinsiyet ayrımı, şiddet, çocuk istismarı ve belki de hepimizle ilgili olan sosyal medya bağımlılığına meydan okuyor.

Her illüstrasyon yorumunda ham ve unutulmaz bir anlatım bulunmaktadır, belki de her parçada sadece gerçeği yansıtmaktadır. Çoğuna bakmak çok zor ama hepsi günümüz dünyasının vebası olan bazı konuları doğru temsil ederek desteklemektedir.

Şimdi bu muhteşem eserlerden keyif almak için vaktinizi ayırın. 

Not: Sanat öznel yorumlamaya açıktır ve bunlar Quiles’in eserleriyle ilgili sadece benim yorumlarımdır.

**Uysal ve Uyuklayan Kitlelere Uygulanan Ucuz Yemek Yeme Gücü

Özellikle Amerika ekonomisinde yaşamı devam ettirme maliyetinin hızla yükselmesiyle, düşük gelirli tabana, ailelere ve öğrencilere kendi finansal seçenekleri kadar hızlı ve ucuz gıda alma baskısı uygulanmaktadır. Yanlış  beslenme, bizi uysal ve uyuklayan kitleler olarak tutarken, doğru beslenme bizi en uygun bilişsel ve enerjik kapasitelerimizde hareket etmemizi sağlar.

**Fikirlerimizi Dile Getirmenin Sonuçları ve Düşünce Özgürlüğünde Sansür

Bir ulusun kendine özgür diyebilmesinde, tercih ve fikirlerimizi sınırlamak üzere çok fazla kanunun, dinin ve korku programlarının bulunması bir hayli ilginçtir. Herhangi biri ülke yönetiminin inanç sistemine karşı geldiği için içeri alınabilir. Merak ediyorum insanlar bu sansür uygulamasına daha ne kadar izin vermeye devam edecekler.

**Kadın Cinselliği Hormon Güdümlü Erkek Nüfusa Nasıl Yönlendirilir

“Bununla senin hayatını kontrol edeceğim.”

Bugün tüm medyada oldukça yaygındır: Aşırı cinselleştirilmiş kadın görüntüleri erkek kitlesinin testesteron güdümünü canlandırmak için kullanılır. Sadece yaygın medyada değil ayrıca kültürümüzün tamamında çeşitli yönlerle de kullanılırlar.

Örneğin çoğu restoranlarda ve salonlarda kızlar kısa etekler, yüksek topuklar giymeye ve en üst yerlerde özel seyircilerin ilgisini çekmeye zorlanırlar. Kadın yıldızlar ve ünlüler de ayrıca belirgin olarak ana medyada cinsel olarak sömürülmektedirler, diğer bir örnekle basamakların en üstündeki egemen erkekleri etkilemekte kullanılırlar.

**Neslin (Jenerasyonun) Notu: Sosyal Medya Toplumu Deliye Döndürdü

Sosyal medya şüphesiz hepimizin başkalarıyla bağlantı kurma yolunu değiştirdi, fakat öyle ya da böyle çoğu tarafından daha iyisi de tartışılabilir. Bugün gençlerin ve yetişkinlerin büyük çoğunluğunun telefonlarına, ipadlerine ya da dizüstü bilgisayarlarına bağımlı olduklarını görüyoruz. Bu çoktan, sosyal medya gerçekliği ve günün gerçekliği arasında bir fark kalmadığı noktada, insan ile teknolojinin fiziksel kaynaşmasına doğru yol alıyor.

Şimdi insanların kendilerini kaybetmesi için çok daha çeşitli sosyal medya platformu ulaşılabilir durumda, çoğu tükenmez haber kaynağını amaçsızca kaydırma yapmamız için boş zamanımızı harcama konusunda gayet iyiler. İleriki yıllarda sosyal medyayla bu bağlantı nasıl büyümeye devam edecek. Öğrenmeye korkuyorum.

**Gereksiz Savaşların Masum Kayıpları

Biri nasıl tamamen masum insanlara zarar vermeye devam edebilir, asla anlamayacağım. Çocuklar savaşın yan ürünü olan silahlar tarafından, radyasyonla ve ateşli silahlar yüzünden uzuvlarını kaybederek savaşın tahribatı ile büyüyorlar.

Savaş terörü desteklensin ya da desteklenmesin, birilerini savunma adına kendi ülkelerinde masum çocukların öldürülmesi saçmalığını kimse tartışamaz.

**Mutlak Para Gücü İnsanları Alıkoyar

Sistemin kurulmuş haliyle, sanki insanlar en iyi şekilde hayatta kalmanın büyük bir oyunundaymış gibi diğerlerine kasten kuyu kazıyormuş gibiler. Ünlü bir eserde geçtiği gibi ‘Zengin daha da zengin oluyor, fakir daha da fakir’. Pratik olarak sanayi finansal bir kazançla dönüyor. İnsanlar ise diğer insanlara para adına adım atmaya hep istekli durumdalar. 

Hepsinden daha talihsiz olanı ise, finansal yatırımların gezegenimizi silip süpürdüğünü ve sürdürülemez hızla ekosistemlere ve vahşi yaşama zarar verdiğini görüyoruz. Hangi üretim sisteminin değeri dünyamızın sağlığından daha önemlidir? Çok geç olmadan insan kendi çılgınlığının farkına varacak mıdır?

**Profesyonel Atletler Ürün Olarak Kullanılırsa

**İlaçlar Kitleleri Nasıl Zombilere Çevirir ve Korkunç Bir Hızla Nasıl Öldürür

Los Angeles Times’ın 2009 ölüm istatistikleri aşağıdadır:

-Amerika’da ilk defa çoğu insan motorlu araç kazalarından çok ilaç kullanımlarından dolayı ölmüştür.

-37.485 kişi ilaç kullanımlarından ölmüştür, bu rakam reçetedeki ağrı ve kaygı önleyici ilaçların aşırı alımına bağlıdır. Buna karşılık 36.284 kişi trafik kazalarından ölmüştür.

-Uyuşturucu faaliyetleri 2000-2098 yılları arasında gençlerde ve yetişkinlerde ikiye katlamıştır, 50-69 yaş aralığında ise üçe katlamıştır.

Gerçekleri resmi reçete istatistikleri özetlemektedir. Tahmini 450.000 koruyucu ilaca bağlı olarak, Amerika’da her sene  olaylar meydana gelmiştir. Bu ilaçların topluma yıllık maliyeti 136 milyar dolardan fazladır, bu rakam kardiyovasküler veya diyabet tedavi maliyetinden çok daha fazladır. 1976 yılından 2006 yılına kadar kayıtlara bakıldığında araştırmalar reçeteli ilaçlardan 62 milyon kişinin ölüm kaydına ulaşmıştır. Ve ayrıca bu rakamın çeyreğinin ‘hastanenin yanlış ilaç uygulamasından kaynaklanmış’ olduğu tespit edilmiştir. Bu nasıl normal karşılanabilir?

Bu çizimler günümüz dünyasının geniş ölçüde kabul görmüş ve saçma yönlerini belirginleştiren harika bir iş çıkarmaktadır. Luis Quiles’in cesur ve sanatçı ruhlu bir dahi olduğu söylenebilir.

Daha fazla çalışmasını görmek için bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Quiles’in çizimleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıda bizimle paylaşın!

Yazar: JeffreyRoberts
Çevirmen: Tuğba Alp
Kaynak: collective-evolution

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. Düşünbil Portal’da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur.

Please complete the required fields.


Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

http://www.dusunbil.com