ross
  • 19 Eylül 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Kurum, iflas uygulamalarını ele almak adına dünyaca ünlü bilgisayar firması IBM’in yarattığı yapay zekâya sahip Ross isimli bir avukatı bünyesine katacağını duyurdu. ROSS Intelligence isimli şirketin ortağı ve CEO’su Andrew Arruda, başka şirketlerin de Ross ile lisans anlaşması yaptıklarını, onların da bu ortaklığı yakın zamanda açıklayacaklarını söyledi. 

Ross, “dünyanın ilk yapay zekâya sahip savcısı” IBM firmasının insan beynine öykünerek oluşturmaya başladığı Watson isimli bir bilişsel bilgisayar üzerinde, dilleri okuyup anlama, sorulan sorulara hipotezler üretme, araştırma ve sonrasında bu araştırmalara referanslar verip alıntılar yaparak yanıtlar verme ve sonuçlandırmalar üzerine dizayn edilip hayata geçirildi. Bunlarla beraber tecrübe edinme ve onunla etkileşim halinde olunduğunda zamanla hız ve bilgi kazanma gibi diğer özellikleri de mevcut. 

ROSS Intelligence şirketinin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, Ross’a alanı hakkında yöneltilen herhangi bir soruya Ross’un cevabı ilgili hukuk metnini baştan aşağı okuyup mevzuattan yaptığı yerel okumalara atıfta bulunarak, geçmişteki hükümlere dayanan kararları (içtihat) ve ikincil kaynakları da kullanarak hızlı bir şekilde oluyor. Bununla beraber, ROSS davaları etkileyebilecek en yeni mahkeme kararlarından haberdar ederek işbirliği yaptığı dava hakkında tarafları gün boyu bilgilendirme gibi bir özelliğe de sahip. 

Ross’un bir diğer özelliği de, binlerce cevap içinden amaca en uygun olanını, cevaplar içinden daha güncelini de en duru haliyle sunarken, sonuçları daraltmak için harcanan zamanı da en az düzeye indiriyor. Kendisini de hukuk sistemindeki gelişmelerle özellikle de davanızı etkileyebilecek hususlarda güncel tutarak herhangi bir yasal değişiklikte zor durumda kalmamanızı sağlıyor.              

Baker & Hostetler Bilişim Kurulu Başkanı Bob Craig, bu işe alımın ardındaki temel gerekçeyi şöyle açıklıyor: “Bilişsel bilgisayarlar ve özdevimli öğrenmeler gibi yeni gelişmekte olan teknolojiler, Baker Hostetler markası altında müşteriler için oluşturulan hizmet kalitesini de geliştirecektir.”
“Baker Hostetler olarak ROSS ile oluşturulduğu ilk günden bu yana çalışmaktayız ve sektöründe lider bir ortakla bu yolda olduğumuz için gurur duyuyoruz ayrıca yasal yardımcı olarak yapay zekâ ile çalışmaya devam edeceğiz,” diyerek sözlerine son verdi. 

Notlar:
Cognitive Computing: İnsan beyni temel alınarak 2007 yılında IBM tarafından oluşturulmaya başlanan bir bilgisayar sistemi 

ROSS genel teknolojinin adıyken, Ross olarak yazılan versiyonu şirketin geliştirdiği yapay zekâ avukatına verilen isimdir.

Özdevimli öğrenme: Bir aygıtın geçmişteki çalışmasına dayanarak kendi başarısını iyileştirme yeteneği.  

Yazan: Cecile De Jesus
Çeviren: Cüneyt AK
Kaynak: futurism

  


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com