• 27 Mart 2017
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından 1935’te gerçekleştirilen Schrödinger’in Kedisi deneyi, modern fizik tarihindeki en ünlü düşünce deneylerinden birisidir. The Telegraph, deneyi şu şekilde özetliyor:

Varsayıma dayanan bu deneyde, bir kedi, radyoaktif bir örnek, bir Gayger sayacı ve bir kutu zehir ile birlikte kilitli bir kutunun içerisine koyulur. Eğer Gayger sayacı radyoaktif maddenin azaldığını belirlerse, şişe kırılır ve zehir de kediyi öldürür. 

Deney, kuantum mekaniğinin Copenhagen yorumunun kusurlarını ortaya koyabilmek için tasarlandı, ki Copenhagen yorumu da bir parçacığın gözlemlenene kadar her durumda olabileceği yönündeydi. 

Eğer Copenhagen yorumu, radyoaktif maddenin kapalı bir mekanda aynı zamanda hem azalabileceğini hem de azalmayabileceğini ileri sürüyorsa, o halde kedi de kutu açılana kadar hem diri hem de ölü olabilir. 

Şimdiye kadar verdiğimiz ön bilgilerin ışığında aşağıdaki animasyonu izlemek sizi bu konuda daha iyi bilgilendirecektir.

 

Kaynak: Open Culture
Animasyon, Chavdar Yordanov tarafından yapılmıştır. Sanatçının Vimeo hesabına buradan erişebilirsiniz.

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com