Araştırmacılar, Georges Méliès’nin tamamen kaybolduğu düşünülen 1904 yapımı Match de Prestidigitation adlı filmini buldu. Film, farklı bir adla etiketlenmiş olarak ortaya çıktı.

Araştırmacılar, sinema tarihinin öncü isimlerinden Georges Méliès’nin tamamen kaybolduğu düşünülen filmini Çek Ulusal Film Arşivi’nde buldu.

1904 yapımı iki dakikalık sessiz film Match de Pretidigitation, farklı bir filmin adıyla etiketlenmiş olarak bulundu.

Méliès, kariyerine Fransa’da sihirbaz olarak başladı ve sinemacı olarak devam etti. 1896 ve 1912 yılları arasında yaptığı beş yüzden fazla filmiyle sinemaya teknik ve anlatım açısından büyük katkıda bulunmuştur.

Arşiv görevlisi Jana Ulipova kayıp filmin bulunma sürecini şu sözlerle açıklıyor:

“Kayıp olduğu düşünülen film aslında uzun yıllardır Les Transmutations Imperceptibles adıyla etiketlenmiş şekilde arşivde bulunmaktaymış. Ancak, Les Transmutations Imperceptibles, Méliès’nin bir başka filminin adı. Uzmanlarımız bu karışıklığı anında farkettiler. Fransa Ulusal Kütüphanesi başta olmak üzere, birçok yerde yaptığımız inceleme ve araştırmalara dayanarak şunu net bir şekilde ifade edebiliriz ki; bu film bugüne kadar kayıp olduğu düşünülen Match de Prestidigitation’dur.”

Film, kendisini ikiye bölen bir sihirbazı anlatıyor. Bu iki parça tekrar birleşmeden önce, sırayla kendi sihirbazlık numaralarını yapıyorlar.

Ulipova açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Biz bu filmi Méliès’nin diğer çalışmalarının bulunduğu koleksiyonun bir parçası olarak sinemalarda göstermeyi planlıyoruz.”

Çek Ulusal Film Arşivi’nde, Méliès’nin 1902 yapımı ve birçok kişi tarafından izlenmiş sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilen Ay’a Yolculuk’un da dahil olduğu yirmi iki filmi bulunmaktadır.

1938 yılında hayatını kaybeden Méliès’nin yaptığı birçok film hala kayıp.

Ay’a Yolculuk’un özenle restore edilmiş renkli versiyonu 2011 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilmişti.


Yazar:
Agence France-Presse

Çevirmen: İrem Tanyeli
Kaynak: The Guardian

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

 

Please complete the required fields.