Site icon Düşünbil Portal

Yeni Dünya’da Yaşam Olabilir!

Paylaş

NASA, 1.400 ışık yılı uzaklıkta Dünya’ya çok benzer bir gezegen bulunduğunu açıklamıştı. Dünya 2.0 ya da Kepler-452b adı verilen yeni gezegenle ilgili çarpıcı veriler.

Gezegenin büyüklüğü, bizimkine benzer bir Güneş’inin olması ve yörünge süresi başlıca benzerlikler.

Dünya’ya 1400 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-452b ile ilgili bazı veriler şöyle:

-ASIL ADI NE?

NASA yeni keşfedilen, “Dünya’nın büyük kuzeni” dediği gezegene “Earth 2.0” (Dünya 2.0) adını verdi. Kepler-452b ise yeni gezegenin teknik adı. Bu ad, onu keşfeden Kepler teleskobundan geliyor.

-GERÇEKTEN DÜNYAYA BENZİYOR MU?

Oxford Üniversitesi’nden Suzanne Aigrain’e göre evet.

Aigrain “Özelliklerine bakınca, Kepler-452b bugüne kadar karşılaştığım Dünya’ya en benzeyen gezegen” diyor. Uzay fizikçisi Martin Archer ise şunları söylüyor:
“Evet nihayet, Dünya’ya inanılmaz şekilde benzeyen bir gezegen bulduk. Bu gezegenin Dünya’dan yüzde 60 daha büyük olduğunu biliyoruz.”

-KEPLER-452B’NİN DE GÜNEŞİ VAR MI?

Yörüngesinde döndüğü yıldızla arasındaki mesafe, Dünya’yla Güneş arasındaki mesafeye yakın.

-BU YILDIZ, GÜNEŞ’LE AYNI GRUPTA.

Büyüklüğü ve parlaklığı hemen hemen aynı olsa da, Kepler-452b’nin yörüngesinde dolaştığı yıldız Güneş’ten 1,5 milyar yıl daha yaşlı.

-YÖRÜNGEDEKİ YOLCULUK NE KADAR SÜRÜYOR?

365 gün değil. Ama yakın: 385 gün. Yani dünyanın yörüngede dolanma süresinden yüzde beş daha fazla.

-YAPISI DÜNYA’NINKİYLE AYNI MI?

Bilim insanları öyle olduğuna inanıyor. Ama bunun için daha fazla araştırma gerekiyor. Sonuçta yeni gezegen 1.400 ışık yılı uzakta. Gerçekten yüzeyinde kayalıklar varsa, yeni gezegende hâlâ aktif volkanlar da olabilir. Yeni gezegenin yerçekim gücünün Dünya’dakinden kabaca iki kat fazla olduğu düşünülüyor.

-YENİ GEZEGENDE HAYAT VAR MI?

NASA, Kepler-452b’de yaşamın var olması için “ciddi oranda zaman ve elverişli ortam olduğuna” inanıyor. Bir NASA uzmanı, “Bu yıldızdan gelen güneş ışınları Güneş’ten gelen ışınlara çok benziyor. Bu yüzden tıpkı Dünya’daki gibi, bu gezegendeki bitkiler de fotosentez yapabilir” diyor.

Kaynak: BBC


Paylaş
Exit mobile version