Alexandre Sokourov‘un 4.5 saatlik “İtiraf“ı*  korkaklar için değildir. Arktika’da bir Rus kömür taşıyıcısı üzerinde ne kadar karanlık, kasvetli ve zorlu bir hayat olduğunu gösteren 5 bölümlü siyah-beyaz video serisi yüzünden hiçbir şey olmaz. Fakat eğer kendinizi gerçek bir sinemasever olarak görüyorsanız, bu filmi görülmesi gereken listenize almanızın 10 nedeni var.

10- Kendini zavallı hissediyorsan ve terapistin sana başkasının sefaletinin bir değişimi düşünmek için iyi olacağını söylüyorsa.
9- Donmuş ve karanlık Arktika’da çok genç bir grup denizciyle vakit geçirmek gibi tuhaf fantezilerin varsa.
8- Fastfood filmlerin artık yettiğini ve tam bir yemek anlaşmasına hazır olduğunu hissediyorsan
7- “Yaşlı erkekler tarafından yazılan ağır kitapları” okumayı seviyorsan ancak artık vaktin yoksa.
6- Rusların mistizmi takip ettiklerini duyduysan.
5- Rus durumunun gençler üzerindeki etkilerini merak edip, şok edici haberlerden daha başka bir perspektifle bakmayı istiyorsan.
4- Karanlık bir odanın içinde yabancılarla hareketli görüntüler yaşamanın, sadece patlamış mısır yiyip eğlenmekten daha çok şey olduğunu düşünüyorsan.
3- Şiir okumaktan hoşlanıyorsan.
2- Varoluş, insanlık hakkında düşünüyorsan ve her an ruhsal boşluk hakkında merakların varsa.
1- Seni daha derin bir yaşam ve metafizik takdiriyle değiştirilmiş bir durumda bırakacak 4,5 saatlik bir meditasyon isteğini hissediyorsan.

* 1998 yapımı, Rus televizyonunda yayınlanan beş bölümlük yarı-belgesel serisi. Arktika’da bir gemiden sorumlu bir Rus deniz komutanının hikâyesini anlatır. Film, gemi ile ilgili günlük görevleri göstermektedir, ancak aslında yalnızlık ve tecrit üzerinedir.

Yazan: Jamie Gaetz
Çeviren: Gözlem Küçük
Kaynak: offscreen.com

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Please complete the required fields.