scary-clowns
  • 3 Kasım 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Gerçekten mi çocuklar?

Amerika şu günlerde, ‘palyaço saldırısı’ olarak adlandırılan bir salgının pençesinde. Vox kanalında yapılan yeni bir anket, bunun sadece bir medya aldatmacası olmadığını-insanların palyaçolardan gerçekten korktuğunu ortaya çıkardı.

Gerçekte, anket, Amerikalıların iklim değişikliği, terörizm hatta ölümden bile palyaçolardan korktukları kadar korkmadıklarını itiraf ettiklerini gösterdi. Hem de 12 ayın en sıcak günlerini yaşadığımız –bütün bir yıl içinde rekor bir sıcaklık-ve buzulların erimesinin bütün bir köyü sel altında bırakabileceği gerçeğine rağmen.

Fakat bunu anlıyoruz, palyaçolar tüyler ürpertici. Ağustos’tan bu yana Birleşik Devletler çapında 100’den fazla ‘şüpheli’ palyaçonun görüldüğü ve bu vakaların birçoğunun tutuklanmayla sonuçlanmadığı biliniyor. Fakat görünen o ki, bu palyaçoların görüntüsü bile insanları korkutmaya yetiyor.  

Vox anketinde -ki, ankete 1,999 Amerikalı katılmış ve çalışmalar bu yıl 15-17 Ekim tarihleri arasında yürütülmüş- katılımcıların %42’si bir şekilde palyaçolardan korktuklarını belirttiler. 18 ve 29 yaşları arasındaki insanların neredeyse üçte biri, en azından küçük ölçülerde coulrophobia (palyaço korkusu)’dan mustarip olduklarını itiraf ediyor.

Aynı zamanda, katılımcıların çoğunluğu hükümetin palyaçoların insanlar arasında korku saçmasının önüne geçmek için daha fazla çabalaması gerektiğini düşünüyor. Ve sadece yerel anlamda ya da eyalet bazında da değil. Ankete katılımcıların üçte birinden fazlası FBI’ın palyaçolara karşı daha fazla adım atması gerektiğini düşünüyor. 

Vox daha sonra sonuçları California’daki Chapman Üniversitesi tarafından yapılan diğer yakın zamanlı (bu ayın başında) anketlerle karşılaştırdı. Bu ankette 1,511 Amerikalıdan en büyük korkularını tanımlamaları istenmişti.

Vox sonuçları analiz edildiğinde, anketler daha fazla insanın palyaçolardan (%42) diğer herhangi bir muhtemel tehditten -“Hükümet yolsuzluğu” (%61) hariç- daha fazla korktuğunu gösterdi.

Birleştirilmiş verilerle ortaya çıkan sonuçlardan bazıları (öne çıkanlar) aşağıdadır: 

  • Hükümet yolsuzluğu- %61
  • Palyaçolar- %42
  • Terörist saldırı- %41
  • Bir aile üyesinin ölmesi-%38
  • İklim değişikliği- %32
  • Yükseklik- %24
  • Ölüm- %19

İki anket arasında çok az fark olduğunu belirtmeliyiz. Vox anketi insanlardan “çok korkuyorum”, “bazen korkuyorum” veya “çok az korkuyorum” ifadelerinden birini seçmelerini isterken, Chapman Üniversitesi anketi “Çok korkuyorum”, “korkuyorum” ve “biraz korkuyorum” ifadelerinden birini seçmelerini istedi. 

Ham veriler, bağımsız olarak değerlendirilmedi ya da kamuoyuna açıklandı, bu nedenle bu sonuçları başlangıç bulgularının ötesinde okumak çok zor.  

Örneğin, katılımcıların palyaçolar hakkındaki yakın zamanlı medya raporlarına ne kadar maruz kaldıklarını bilmiyoruz -potansiyel olarak sonuçları çarpıtabilecek bir şey- ve korkuları tümüyle katılımcıların kendisi bildiriyor; bu nedenle bu nevi bir anketin insanların hayatına gerçekten hangi korkuların etki ettiğini ölçmenin objektif bir yolu olduğu söylenemez.

Aynı zamanda, insanların anketi ne derece ciddiyetle cevapladıklarını da bilmiyoruz -internetin her yerinde “katil palyaçolar” varken insanlar korktuklarını söylemenin esprili olacağını düşünmüş olabilirler. 

Fakat bu, kamuoyunun tehdit olduğunu düşündüğü şeylerle bilim insanlarının tehdit olduğunu bildikleri şeyleri kıyaslamak açısından, oldukça güçlü (ve iç karartıcı) bir gözlem.

Çünkü gecenin üçünde park yerlerinde pusu kuran palyaçolar her zaman tehlikeli olmayabilir, fakat elimizdeki çok miktarda bağımsız değerlendirilmiş veri, iklim değişikliğinin şu an etkili olduğu oranda kesinlikle güvenli olmadığını gösteriyor.

Belki insanların yükselen sıcaklıklar konusunda gerçekten endişelenmesini istiyorsak, bunları palyaçolardaki artışa bağlamalıyız; çünkü görünen o ki, ölüm bile yüz boyası ve kırmızı peruk kadar korkutucu değil.

Yazar: Fiona MacDonald
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: Science Alert


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com