Yayımlanan bir habere göre, Avustralya Aborjinlerinin dünyanın ilk gökbilimcileri olabileceğine dair işaretler elde eden bir çalışma mevcut.

Avustralya Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (Commonwealth Science and Research Organization, CSIRO) adlı kurumun, Avustralya bilim ajansında gökbilimci olan Ray Norris, yıldızlara ait bilgilerin Aborjin kültüründe nasıl bir yeri olduğunu ve nesilden nesilde nasıl aktarıldığını araştırdı.

Norris’in internet sitesinde belirtilene göre bu çalışma UNESCO Dünya Mirası Komitesi’ne teslim edildi.

Arkeologların M.Ö. 2500 yılında inşa edildiğini düşündüğü, İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde yer alan ünlü Stonehenge heykellerinin astronomiyle ilgisi olduğu iddia edilmiştir hep ancak Norris, Avustralya Aborjinlerinin yıldızları gözlemlemesinin bu gizemli İngiliz yapısından çok daha eskiye dayandığını ileri sürüyor.

 “Gökyüzüne dair bildiğimiz, kabul ettiğimiz her şey; bu bilgilerin kökeni ne kadar eskiye dayanıyor bilmiyorum,” diyor Norris. “10.000 veya 20.000 yıl kadar eskiye gidersek, bu durum, Aborjinlerin dünyanın ilk gökbilimcileri olduğu anlamına gelir.”

Gökyüzünü gözlemleyen Aborjinlerin yıldızları yön bulmak, zamanı ölçmek, mevsimleri takip etmek için kullandığını belirtiyor Norris.

“Gökyüzüne dair onlarca şey biliyoruz; şarkılar, masallar, efsaneler… Bunlardan öte bilinen neler olduğunu merak ediyoruz.

İnsanlar göçebeydi o zamanlar, Ülker takımyıldızı (Pleiades) gökyüzünde belirdiğinde fındıkların ve dutsu meyvelerin bulunduğu yerlere taşınırlardı. Yine gökyüzünde gördükleri başka bir işaretle de barramundi (asya deniz levreği) avlamak için nehirlere giderlerdi.”

Bu alanda kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmiş olan Norris, Aborjin kültürünün farklı açılardan çok daha derin astronomik kökenler sergilediğini belirtiyor, Aborjin şarkıları gibi örneğin.

“Geçmişte çalıların arasında bir adam oturmuş, ay ya da güneş tutulmasını izliyor, anlamaya çalışıyor bunun nasıl gerçekleştiğini. Bu merak ve düşünceler de, şarkı ve törenlerdeki yerini alıyor sonra. Arnhem Adası’ndaki ay tutulması öyküsünü ele alalım mesela. Bu öyküde Güneş Kadın ile Ay Adam aşk yaşarlar, aşk yaşadıkça da birinin vücudu diğerininkini örter.”

Norris, bu konu hakkında daha çok çalışma gerçekleştirmek için Aborjin astronomisine dair daha somut kanıtlar bulmayı umut ediyor. Taş yahut kaya üzerine yapılmış oymalar ya da bir kuyrukluyıldıza veya meteora ait farklı tasvirlerin olayları tarihlendirmede yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Yazar: space.com staff
Çevirmen: Leyla Belma Gazi
Kaynak:  Space 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

Please complete the required fields.