Site icon Düşünbil Portal

Bilim insanlarının alıntılamayı sevdiği söz yazarı Bob Dylan, geçtiğimiz günlerde Nobel ödülüne layık görüldü

bob-dylan

Bob Dylan

Paylaş

Bilim insanlarının en sevdiği şarkıcı-sözyazarlarından biri olan Bob Dylan,edebiyat dalında Nobel ödülüne layık görüldü. Mısraları sadece biomedikal araştırma ve edebiyat alanlarında dahi yüzlerce makalede ve mektupta alıntılanan Bob Dylan, geçtiğimiz günlerde “Amerikan müzik geleneğine yeni şiirsel ifadeler katması” nedeniyle ödüle layık görüldü.

75 yaşındaki müzisyenden on yıllar sonra doğan araştırmacılar için bile, Dylan’ın mısraları sonsuza dek genç kalmış gibi görünüyor. 2015 yılında BMJ’de yayınlanan bir analiz, Medline biomedikal dergiler arşivinde, Dylan şarkılarına atıfta bulunan 727 ifadeye rastlandığını duyurmuştu. Yazarlar, alıntılardan 213’ünün “su götürmez şekilde Dylan’a atıfta bulunuyor” şeklinde sınıflandırılabileceği sonucuna vardılar. Yazarların belirlediği en erken tarihli makale 1970 yılının Uygulamalı Hemşirelik Dergisi’nden. “The Times They Are a-Changin” (Zaman Değişiyor) – ki, bu çalışmanın da belirlediği üzere- en çok kullanılan Dylan mısrası ve düzinelerce makalede yer alıyor.   

2014’de Stockholm’deki İsveç Karolinska Enstitüsü’nde bir grup bilim insanı, yaklaşık 20 yıldır kimin makalelerine en çok Dylan mısrasını gizleyebileceğine dair bir rekabet içinde olduklarını ortaya çıkardı.
Araştırmacılardan ikisi, Jon Lundberg ve Eddie Weitzberg, yarışmanın 1997’de Nature Medicine dergisinde yayınlanan “Nitrik Okside ve Enflamasyon: Cevap ‘Esen rüzgarda’ (Blowing in the wind)” başlıklı makaleyle başladığını söylediler.   

Bilim insanları,  1963’de Peter, Paul ve Mary[1] için çok popüler olan Dylan’ın şarkısına atıf yaparken tereddüde düşmediklerini söylediler. “Bob Dylan’ı gerçekten seviyoruz ve nitrik okside gazının hem solunum yolları ve hem de bağırsaklarda ölçümüne ilişkin bir makale yazarken, başlık bir anda aklımıza geldi ve çok uyumlu oldu,” dedi Witzberg bir Karolinska basın bildirisinde. 

Weitzberg, Dylan’ın eserinin Nobel Ödülü’nü hak ettiğini söylemişti ve dileği geçtiğimiz günlerde gerçekleşmiş oldu.
Peter, Paul ve Mary, Bob Dylan’ın 1962’de yazdığı  “”Blowin’ in the wind” ile hit olmuşlardı.

Not: İsveç Nobel Komitesi, Edebiyat Ödülü’ne layık gördüğü ABD’li ünlü sanatçı Bob Dylan’a ödülün açıklandığı günden beri ulaşamadıklarını ve artık aramaktan vazgeçtiklerini duyurdu. İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius yaptığı açıklamada, “Artık hiçbir şey yapmıyoruz. Onu aradım, e-postalar gönderdim, en yakın dostlarına ulaşmaya çalıştım. Dostları iyi niyetli cevaplar yazdı. Ancak Dylan’dan yanıt alamadım. Artık bu kadar çaba yeter. Ama umudumu yitirmedim. Eminim ortaya çıkacaktır,” dedi.

Yazar: David Malakoff
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: sciencemag 

[1] Bir Amerikan Folk müzik grubu.

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş
Exit mobile version