isvicre
  • 17 Kasım 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Finlandiya hükümeti, şimdilerde, garanti edilmiş aylık gelir servisi için var olan sosyal programından kurtulmanın akıllıca olup olmayacağını tartışıyor. Örneğin, çalışmadaki bir teklif, ülkedeki tüm yetişkinlere, yıllık gelir ve başka bir sosyal göstergeyi gözetmeksizin aylık yaklaşık 871.86 dolar ödemeyi planlıyor. İsviçre de bu günlerde aynı şartları göz önüne alırken, Kanada-Manitoba hükümeti de 70’ler boyunca temel gelir deneyini gerçekleştirmişti.

Fakat geçmiş deneyimlere rağmen, garantilenmiş temel gelir fikri hala oldukça yeni bir kavram –bir de bütün artıları ve eksileri ile gelebilir. Finlandiya için bir temel gelir programı en erken 2017’de başlayabilir. Hükümet, temel gelir programı üzerine yapılacak bir çalışmayla ilgileniyor çünkü hali hazırdaki sistemin fazlasıyla bürokratik ve karmaşık olduğundan endişe ediyorlar. Buna ek olarak, birçok yetkili, güncel sistemin insanları neredeyse iki haneli işsizlik oranlarına sahip bir ülkede iş arama konusunda korku duymaya yönelttiğini hissediyorlar. Bununla birlikte, Finlandiya’daki işçi sendikalarının öneriye karşı oldukları bildirildi, çalışmanın ilerlemesi konusunda bir uyarı yapılmış.

Peki, bu muhteşem mi yoksa kötü bir fikir mi? Elbette kesin bir şey söylemek için çok erken. Pozitif açıdan bakıldığında, temel gelir, bu ülke sakinlerinin başvuru veya mali durumları hakkında bir şey kanıtlamalarına gerek kalmadan güvenebilecekleri devrim niteliğinde yeni bir çeşit güvenlik ağı olabilir.

Diğer yandan, Finlandiya, nihayetinde, bütün ihtiyaçların eşit olmadığı gerçeğiyle yüzleşebilir. Temel gelir, hükümet için daha etkili ve daha az maliyetli iken, zarara uğrayan kesimler için —örneğin aniden işini kaybedenler ya da beklenmeyen ailevi sorumluluklar gibi— gelecekte hepimiz için sunulan standart gelir ötesinde ek yardım kazanmak için bir yol olmayabilir.

Çalışma sonuçları ne yönde olursa olsun, dünyanın geri kalanının süreci yakından izleyeceği kesin. Amerikan politikacılar refah düzeyi ve yardım programları hakkında bir tartışmaya girdiler bile. Muhtemelen, araştırmadan elde edilecek bulgulardan da birçok şey öğrenecekler.

Yazar: Stefani Cox
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: big think 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com