Paylaş

Köpekler, insanın en yakın arkadaşı olabilir, Ancak yeni bir araştırma, evcil hayvanların çocukların da en iyi arkadaşı olduğunu ortaya koyuyor – hatta kendi kardeşlerinden bile daha yakın.

Araştırma, evcil hayvanların kardeşin yerini alabileceği önermesini sunmuyor. Daha çok, evcil hayvanların çocukların gelişimini ve sağlığını nasıl etkilediği hakkında bilgi sunuyor. Çalışma, İngiltere’de sadece 77 çocuk üzerinde yapıldıysa da, bulgular, evcil hayvanların insan hayatında oynadığı rolle ilgili, giderek büyüyen bir araştırma grubuna katkıda bulunuyor.

Batı’daki evlerde, evcil hayvanlar neredeyse kardeşlerle aynıdır ancak araştırmacılara göre, çocuk-evcil hayvan ilişkilerinin önemi konusunda az sayıda çalışma bulunmaktadır. Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü doktora öğrencisi ve rehberlik çalışanı yazar Matt Cassells yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çocukluk çağında bir evcil hayvan tarafından sevilen herhangi biri şunu bilir ki, arkadaşlığımız ve tüm açıklığımızla onlarla oluruz, tıpkı insanlar arasındaki ilişkiler gibi… Bu ilişkilerin diğer yakın aile bağlarına göre ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek istedik. Sonuçta bu, hayvanların sağlıklı çocuk gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu anlamamızı sağlayabilir.” 

Çocuklar ve onların evcil hayvanlar arasındaki bağları belirlemek için araştırmacılar, herhangi bir türde, bir veya daha fazla evcil hayvanı veya bir ya da daha fazla kardeşi olan, 12 yaşındaki 77 çocuğa evcil hayvanlarıyla olan ilişkilerini ve kardeş ilişkilerini sordu. Çocukların tepkileri, diğer türdeki evcil hayvanlara göre daha yüksek puan alan köpeklerle, kardeş ilişkilerine oranla, daha mutlu ilişki yaşadıklarını gösterdi.  Çocuklar, ev hayvanlarıyla olan yakınlık duygusunun ötesinde, onlarla konuşup, sırlarını paylaşabildiklerini bildirdiler. Cassels:

“Evcil hayvanlar sözlü olarak anlatılanları tamamen anlamıyor veya cevap vermiyor olsa da, evcil hayvanlara yapılan açıklamanın seviyesi kardeşlere yapılan açıklama seviyesinden daha az değildi. Hayvanların anlayamadığı veya cevap veremediği gerçeği, yargılayıcı olmadıkları anlamına geldiği için faydalı bile olabilir.

Önceki araştırmalar, erkeklerin evcil hayvanlarıyla daha güçlü ilişkiler içinde olduğunu gösterirken, bu çalışma bunun tam tersini buldu. Araştırmacılar, kızların evde beslenen hayvanları ile daha fazla konuştuklarını ve arkadaşlık yaptıklarını ortaya koyuyor. Cassels, bunun kızların erkeklere kıyasla evcil hayvanlarıyla daha incelikli şekilde etkileşime girdiğini gösterebileceğini belirtti.

WALTHAM Pet Beslenme Merkezi’ndeki İnsan-Hayvan Etkileşimi Araştırma Müdürü Nancy Gee, bu çalışmanın, hayvanların insanlar üzerinde nasıl yararı olduğuna dair artan bir anlayışa katkıda bulunduğunu belirtti.

Gee, yaptığı açıklamada, “Ergenlerin evcil hayvanlardan aldığı sosyal destek, hayatın ilerleyen dönemlerinde psikolojik sağlığı destekleyebilir” dedi. “Ancak, hayvanların çocuk gelişimi üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında öğrenecek daha çok şey var.”

Çalışmanın sonuçları, 20 Ocak tarihinde Uygulamalı Gelişim Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak yer almıştır. (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0193397317300084)

Yazar: Kacey DEAMER
Çevirmen: Gözlem KÜÇÜK
Kaynak: Live Science 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com