Paylaş

“Yakmak bir zevkti.” Ray Bradbury’nin ünlü distopik bilim kurgu romanı Fahrenheit 451’i okumak ve hatta daha beyazperde uyarlamalarında izlemek de okuyucular ve izleyiciler için on yıllardır ayrı bir zevk… 1953 tarihli roman, hala güncelliğini ve etkisini sürdürmeyi başarmış olmalı ki, kültür endüstrisinin artık en yoğun pazarlarından biri haline dönüşen TV ekranlarına da geliyor!

Fahrenheit-451-2-768x432

ABD’li medya şirketi HBO tarafından yapılan duyuruya göre, Bradbury’nin ölümsüz eseri, Rahman Bahrani’nin hem senaryosunu yazacağı hem de yöneteceği bir TV filmi olarak uyarlanacak. Filmin yapımcılığını ise yine Bahrani’yle birlikte Alan Gasmer ve Peter Jayson üstlenecek.

Daha önce hem beyazperdeye hem de sahneye uyarlanan Fahrenheit 451’in en akılda kalan sinema uyarlamaları arasında elbette yönetmenliğini François Truffaut’nun üstlendiği aynı adı taşıyan 1966 tarihli film. Fütüristik bir Amerikan toplumunda geçen hikayede, distopik atmosferin temelini bütün kitapların yasaklı olması ve etrafta rastlanabilecek herhangi bir kitabın “itfaiyeciler” tarafından yakılması oluşturuyor.

Bradbury’nin başyapıtı, literatürde de muhalif ve farklı düşünceleri baskı altına almak adına kitap imha etmenin tarihteki rolüne de yapılan atıflarda birçok defa referans kaynağı olan bir yapıt. Bradbury, 1956’da bir radyo programına verdiği söyleşide Fahrenheit 451’i asıl yazma nedeninin, o yıllarda (McCarthy dönemi) Amerika Birleşik Devletleri’nde kitap yakmaya dair gerçek bir tehdidin mevcut olmasına dair duyduğu endieşeler olduğunu ifade etmişti.

Fahrenheit 451’in HBO uyarlamasıyla ilgili henüz başka bir ayrıntı açıklanmış değil.

Bu haber Bon Pur Loryan’ın internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com