sanat
Paylaş

1 | MONA LİSA

mona-lisa
LOUVRE MÜZESİ, PARIS
Bu şaheserlerin şaheseri, bütün resimler arasında en ünlü, en çok tartışılmış ve en esrarengiz olanı. Bu, adının Lisa Gherardini olduğu söylenen bir kadının portresi, Leonardo da Vinci tarafından 1503 ve 1506 yılları arasında yapıldı. 1797’den beri, -1911’de çalındığı ve 1913’de Louvre Müzesi’ne iade edildiği 2 yıl hariç- Paris’te kalıcı olarak sergileniyor. Bu gülümseme tasviri o zamandan beri dünyanın hayal gücünü de ele geçirdi. 

2 | SON AKŞAM YEMEĞİ

last-supper

SANTA MARIA DELLE GRAZIE MANASTIRI, MİLAN
Da Vinci’nin diğer şaheseri, İncil’in en ünlü sahnelerinden birini tasvir eder. Diğer birçok muhteşem eserin aksine bir müzede değil, fakat Milan’daki bir manastarın duvarını süslüyor. Sınırlı sayıda ziyaretçinin görmesine izin verilen eser, 1494-1498 yılları arasında yapılan freskte, İsa ile görülen 12 havariden birinin aslında Magdalalı Meryem olduğu söylentiler arasındadır. Bu spekülasyonlar, Dan Brown’un “Da Vinci Şifresi“ adlı kitabında geniş yer tutmuştur.

3 | SISTINE ŞAPELİ ADEM’İN YARATILIŞI

sistine-chapel

PAPALIK SARAYI, VATİKAN ŞEHRİ
Dünyanın en ünlü freskosu, Vatikan Müzesi’ndeki Sistine Şapeli’nin duvarlarını süsler. Michelangelo’nun Eski Ahit’deki Tanrı’nın Adem’i yaratma sahnesini resmetmesi dört yıl sürmüştür. Ellerinin birbirine dokunduğu ikonik görüntünün sayısız reprodüksiyonu yapılmıştır.

4 | DAVUT

david

ACCADEMIA GALLERY, FLORANSA

Bu muhtemelen, Rönesans heykel sanatının en muhteşem şaheseridir. Michelangelo bu heykeli 1501-1504 yılları arasında yaratmıştır. Heykel, İncil’den bir kahraman olan Davut’un çıplak vücudunu gösterir. 5.17 metre boyundaki heykel önceleri şehrin ana meydanlarından birinde sergileniyordu ancak Accademia Galeri eserin zarar görmekten korunması için taşınmasına önayak oldu. Eski yerinde şu an bir kopyası bulunuyor.

5 | PİETÀ

pieta

AZİZ PETER’S BAZİLİKASI ROMA

Michelangelo, 1500 yılında Bakire Meryem’in İsa’yı kucağında tuttuğu bu gerçek boyutlu eseri Roma’daki Aziz. Peter Bazikilası’nda sunduğunda sadece 25 yaşındaydı. Sanatçının diğer heykeltraşların ulaşamadığı, ölü İsa’ya dair  bu gerçekçi yorumu, genç bir delikanlıyken ölü bedenleri incelemiş olmasıyla açıklanabilir. Bir diğer dikkat çekici ayrıntı da, tek bir mermer blokundan oyulmuş olmasıdır.

6 | GUERNİCA

guernica

REINA SOFIA MÜZESİ, MADRİD
Picasso’nun 1937 tarihli en ünlü eseri, savaşın trajedisini bir Bask şehri olan Guernica’nın Almanlar tarafından bombalanmasına dikkat çekerek gözler önüne serer. Üç metreden uzun büyük bir kanvas üzerine yapılmıştır.

7 | ÇIĞLIK

the-scream

NATIONAL GALLERY, OSLO
Bu Edward Munch’ın dışavurumcu serisinin bir parçasıdır. Arka planda Norveç’den bir manzara vardır. Ve tablo, modern hayatın ızdıraplarını sembolize eden çığlık atan bir figürü tasvir eder. 1893-1910 arasında yapılmış dört versiyon vardır. Bunlardan ikisi, Oslo Ulusal Galerisi’nde , diğeri de aynı şehirdeki Munch Müzesi’nde sergilenmektedir. Dördüncüsü, 2012’de yaklaşık 120 milyon dolara satıldı. 1893 tarihli en eski versiyon Ulusal Galeri’de, ve 1994’de çalınmıştı fakat birkaç ay sonra ortaya çıkarıldı. Diğer bir versiyon da 2004’de Munch Müzesi’nden çalınmış ve 2006’da geri alınmıştı.   

 

8 | YILDIZLI GECE

starry-night

MUSEUM OF MODERN ART, NEW YORK
Van Gogh’un en ünlü resmi, Saint-Rémy köyünü tasvir eder ve sanatçının en muhteşem şaheseri kabul edilir. Manzara, bir akıl hastanesi’nin camından dış çevrenin görünümünü betimler. Ve 1889’da sanatçı bu görüntüyü hafızasından resmetmiştir. 1941’den bu yana New York’da.  

 

9 | VENÜS’ÜN DOĞUŞU

birth-of-venus

UFFIZI GALLERY, FLORANSA
Botticelli tarafından 1485-1487 arasında yapılan tablo, tanrıça venüs’ün denizden doğuşunu tasvir eder. Kimse ilk olarak nerede sergilendiğini bilmiyor fakat, Floransalı Medici ailesi tarafından yaptırılmıştır. Bütün zamanların en çok repredüksyonu üretilen eseri olmuştur.

 

10 | MILO VENUSÜ

venus-de-milo

LOUVRE MUZESİ, PARIS
Bu heykel 2100 yıldan fazla zaman ayakta kaldı; orijinal kolları haricinde. MÖ 100-130 yılları arasında yapıldığı düşünülen heykel, Afrodit (Romalılar için Venüs) ‘i Yunanlı aşk ve güzellik tanrıçasını tasvirler. Mermerden yapılan heykel, gerçek boyutlardan oldukça büyüktür ve en ünlü antik Yunan heykellerinden biridir. 1820’de Yunanistan’ın Milos adasında bir çiftçinin tarlasında bulunmuş ve Fransa tarafından almıştır.

Kaynak: ucityguides
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com