Sorbonne Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Valentin Lageard, felsefedeki neredeyse bütün konu başlıklarını içeren taksonomik bir harita oluşturdu.

Sorbonne Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Valentin Lageard, felsefi araştırma literatüründe yer alan yüzlerce makalenin çevrimiçi erişimine olanak sağlayan PhilPapers.org üzerindeki tüm kategorileri içeren geniş bir taksonomik harita çıkardı.

Sitede yer alan kategorilerin çok kapsamlı olduğunu fark ettiğini söyleyen Lageard, bunu bir haritada birleştirmenin iyi bir fikir olacağını düşünerek çalışmaya başladı.

“İşe grafiğin hangi biçimde olacağını belirlemekle başladım. Alt kategorileri birden fazla ana kategoriyle bağlantılı şekilde de gösterebilmeme ve hiyerarşiyi daha anlaşılır kılmama olanak sağladığı için eşmerkezli daire grafiğini tercih ettim.”

Yazılım dillerinden Python’un desteklediği Networkx ve BeautifulSoup isimli modülleri kullanarak site üzerindeki kategorileri ve makale bilgilerini grafiğe aktaran Lageard, çalışmasının sonucunda aşağıdaki grafiği oluşturdu.

philosophy-map-large

Kaynak: BON PUR LORYAN

‘Yayınladığımız alıntı yazılarda yanlış ya da güncel olmayan bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan Düşünbil Portal sorumlu değildir.’

Please complete the required fields.