Paylaş

Psikanaliz kuramının kurucusu Sigmund Freud’un psikanaliz ve insan psikolojisine olan bakışını beyaz perdedeki etkilerini analiz edildiğinde ortaya çıkan birçok filmde bu çözümlemenin yansıdığı görüldü. Bu filmlerin senaristleri Freud’u yönteminden oldukça etkilenmiş.

Repulsion (Tiksinti)

7.8 IMDB puanı olan Tiksinti, Roman Polanski’nin yönettiği 1965 yapımı bir korku filmi.

Repulsion

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

IMDB puanı 8.1 olan 1971 yapımı filmde antisosyal bir karakterin hayatından kesitler görüyorsunuz. Stanley Kubrick’in yönettiği film olmazsa olmazlardan biri.

Otomatik-Portakal

The Science of Sleep (Rüya Bilmecesi)

Gerçekle rüyanın harmanlandığı dünyaya yolculuk etmek isteyenler için mükemmel bir film.

Rüya-Bilmecesi

Where the Wild Things Are (Arkadaşım Canavar)

Rüyalarda canavarların gerçek hayattaki yansımalarını verdikleri gerilimi konu alan film psikoloji öğrencileri içi izlenmesi gerekenler arasında.

Arkadaşım-Canavar

Black Swan (Siyah Kuğu)

Son yılların en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında gösterilen Black Swan’ı ünlü oyuncu Natalie Portman canlandırıyor.

Siyah-kuğu

Paradise Trilogy

Seri filmlerden oluşan Paradise Trilogy, üç kızın farklı hayat hikayelerini konu alıyor.

Paradise-Trilogy

We Need to Talk about Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)

Anne ve evlatları arasındaki ilişkiyi konu alan film diğer filmlere göre farklı bir yöntemle konuyu anlatıyor.

Kevin-hakkında-konuşmalıyız

The Shame (Utanç)

Seks düşkünlüğünü ve hissizliğini konu alan film duyguları harekete geçirmek için ideal.

The-Shame

Eternal Sunshine of The Spotless Mind (Sil Baştan)

Jim Carey ve Kate Winslet’in başrol oynadığı filmde kahramanlar içlerindeki çocuğu ve öğrenme ateşini kendi benliklerinde yaşatıyor.

FILE - In this undated promotional file photo released by Focus Features, actors Kate Winslet, left, and Jim Carrey are seen in a scene from the film "Eternal Sunshine of the Spotless Mind." (AP Photo/Focus Features, David Lee, File)

Persona

Konuşmayı reddedip dış dünyayla tüm bağlantısını kesen bir aktristin bakımını üstlenen hemşire, filmde en çok dikkat çeken karakterler arasında gösteriliyor.

Persona


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com