• 21 Temmuz 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Londra’daki British Museum’daki eserler arasında, Mezopotamya’da yazılmış ilk müşteri hizmeti şikayeti bulunuyor. Şikayet yazısı, kil bir tablet üzerine çivi yazısıyla yaklaşık M.Ö. 1750 tarihinde yazılmış.

Ur şehrinin Babil döneminde yazılmış günümüze kadar ulaşan kil tabletlere kazınmış binlerce resmi ve kişisel mektuptan bir tanesi tarihin ilk müşteri hizmetleri şikayeti ve pek nahoş bir iş ilişkisinin kanıtı olarak durmuyor.

Babil-

Bundan yaklaşık 4 bin yıl önce Nanni isimli bir adam Ea-Nasir isimli tüccara son yaptığı bakır sevkiyatı ile ilgili hoşnutsuzluğunu şöyle dile getirmiş;

“Geldiğinde bana şöyle demiştin: (gelince) Gimil-Sin’e iyi kalitede bakır külçeler vereceğim. Sonra gittin. Bana verdiğin sözü tutmadın ve ulak (Sit-Sin)’e ‘Almak istiyorsan al, hepsini al. Almak istemiyorsan git!’ dedin. Benim gibi birini böyle küçük düşürerek beni ne yerine koyuyorsun? Bil ki (bundan sonra) senin iyi olmayan hiçbir bakırını almayacağım! Kendi diyarımdan (bundan böyle) seçeceğim ve sana iade hakkımı kullanacağım çünkü beni kandırdın!”

Çeviri: Ayşen Yolcu/Archaeology.org
Bu haber Arkeoloji Haber’in internet sitesinden alınmıştır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com