Paylaş

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde görev yapan gazeteci yazar Uğur Pişmanlık’ın senaristliğini yaptığı, antik çağın filozoflarından Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini anlatan “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel filmin çekimleri Denizli’de tamamlandı.

Yönetmeliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, yapımcılığını Oruç Yurdaer ve Umut Hacıfevzioğlu’nun üstlendiği belgeselde, MS 55 yılında Hierapolis’te dünyaya gelen Stoacı filozof Epiktetos, yaşadığı kentin tarihiyle birlikte anlatıldı.

Filozof-Epiktetos-2

Belgesel, M.S. 55 yılında Hierapolis’te dünyaya gelen Stoacı filozof Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini Hierapolis’in tarihiyle birlikte anlatıyor. Belgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, “Dünyada felsefenin ortaya çıktığı coğrafya antik Anadolu coğrafyasıdır. Anadolu, düşünce tarihi, felsefe tarihi bağlamında eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Epiktetos, Roma döneminde, bugünkü Pamukkale, o zamanki adıyla Hierapolis’te yaşamış, çağın egemen felsefe ekollerinden biri olan Stoa felsefesinin iz bırakan düşünürlerinden biri. Hierapolis Antik Kenti ise UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir antik kent. Belgesel, gerek ülkemizin gerekse de Denizli’nin tanıtımına katkıda bulunacaktır” dedi.

Filozof-Epiktetos-3

Belgeselde, Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosundan oyuncu Süleyman Zencir, filozof Epiktetos’u canlandırırken, Epiktetos‘un görüşlerini kitaplaştıran öğrencisi Arrianus’u da Uğur Pişmanlık canlandırdı. “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgeselin yakın bir zamanda gösterime girmesi bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com