Orwell’in 1984’ü, günümüzle de kurgulandığı zamanki kadar alakalıdır. Bu distopik Bilim Kurgu çalışmasının, gelecek hakkında yapılan tüm felsefi veya bilimsel uyarılardan daha etkili olması ilginçtir. 1984, şimdiye kadar yazılan en etkili romanlardan biri olmuştur; insanlık üzerinde derin bir etkisi vardır. 1949’da yayınlanmasından bu yana, konseptlerinin çoğu günlük dile girmiştir. Big Brother (Büyük Birader)doublethink (çiftdüşün)thought-crime (düşünce suçu), Newspeak and Room 101 gibi ifadelerin hepsi Orwell’den türetilmiştir. Dahası, kitabın etkisi ile birlikte Orwellian kelimesi resmi aldatmacayı, gizli gözetimi ve geçmişin totaliter veya otoriter bir devlet tarafından manipüle edilmesini tanımlayan bir terim olmuştur. Orwell, 1984’ü yazarak böyle bir devletin varlığını durdurmaya yardım edeceğini umuyordu. Bu alıntıları okuyun ve kendiniz karar verin.

“Eğer bir sır tutmak istiyorsanız, bunu kendinizden de saklamanız gerekir.” 

 “Geçmişi kontrol eden geleceği kontrol eder. Bugünü kontrol eden geçmişi de kontrol eder.”

“Geleceğin resmini görmek istiyorsanız, bir insanın yüzüne vurulan damgayı hayal edin; sonsuza kadar.”

Savaş barıştır. Özgürlük köleliktir. Cehalet güçtür.” 

“Big Brother (Büyük Birader) seni izliyor.”

“Doublethink (çiftdüşün) iki çelişkili inancı aynı anda akılda tutmanın ve ikisini de kabul etmenin gücü anlamına gelir.”

“Onlar bilinçli hale gelinceye kadar asla baş kaldırmayacaklar ve baş kaldırmazlarsa eğer asla bilinçli olamayacaklar.”

“İnsanlık için seçim, özgürlük ve mutluluk arasındadır ve büyük çoğunluk mutluluğu seçer.”

Parti, kendi isteği doğrultusunda güçlenmek ister. Başkalarının iyiliği ile ilgilenmiyoruz; sadece güçle, saf güçle ilgileniyoruz.”

Güç, insan aklını parçalara ayırmakta ve kendi seçiminize göre yeni şekillerde bir araya getirmektedir.”

Ortodoksluk, düşünmeyi gerektirmeyen düşünce anlamına gelir. Ortodoksluk bilinçsizliktir.”

Her şeyden önce, iki ve ikinin dört ettiğini nereden biliyoruz? Ya da yerçekimi kuvveti nasıl olur? Ya da geçmiş değişmez mi? Eğer hem geçmiş hem de dışsal dünya sadece zihnimizde var oluyorsa ve eğer zihin kontrol edilebiliyorsa – o zaman?”

“Güç bir araç değildir; bir sondur. Kimse devrimi korumak için diktatörlük kurmaz; diktatörlük kurmak için devrim yapar. Zulmün amacı zulümdür. İşkencenin amacı işkencedir. Gücün amacı güçtür.”

Yazar: Jürgen Braungardt
Çevirmen: Meltem Çetinsever
Kaynak: http://braungardt.trialectics.com/literature/english/orwell-hanging/1984-2/

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. Düşünbil Portal’da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur.

Please complete the required fields.