• 16 Aralık 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

  • ‘Ze’ genellikle trans bireyler tarafından geleneksel zamirlerin yerine kullanılır
  • Cinsiyetsiz zamir kullanma hareketi bir öğrenci sendika broşüründe özetlenmiştir.
  • Öğrenciler, zamirlerin kullanılmasının derslere ve seminerlere taşınmasını ümit ediyorlar.

Oxford Üniversitesi, öğrencileri ‘she (kadın) ya da ‘he’ (erkek) yerine cinsiyetsiz zamir “ze’ yi kullanmaya teşvik ediyor. Öğrenci birliği, bir broşürde bu hareketin trans öğrencilerin rencide olması riskini ortadan kaldırmak için tasarlandığını açıkladı. The Sunday Times’ın haberine göre, öğrenciler, ‘ze’ kullanımının üniversite derslerine ve seminerlerine de taşınmasını ümit ediyor. Oxford Üniversitesi davranış kurallarına göre, trans bir bireyi tanımlamak için yanlış zamir kullanılması suç teşkil ediyor. Bir LGBT hakları aktivisti olan Peter Tatchell, “‘Cinsiyet ayrımlarını ve engelleri her zaman vurgulamamanın olumlu bir şey olduğunu,” düşünüyor. Ve ekliyor: “Kullanmak isteyenler için cinsiyetsiz zamirlerin olması iyi bir şey ama bu mecburi olmamalı”

“Bu mesele politik olarak haklı olmakla ya da birilerini sansürlemekle ilgili değil. Bu konu, cinsel kimliği değiştirme gerçeğini kabul etmek ve insanların kendilerini erkek ya da kadın olarak tanımlamama hakkına saygı duymakla ilgili.”

Bu açıdan bakıldığında ‘İnsanlara’ ze ‘seçeneğini vermek, düşünceli, saygılı bir harekettir.”

Cambridge Üniversitesi de aynı doğrultuda ilerlemek istediğinin işaretlerini veriyor.  

Öğrenci Birliği Sosyal Hizmetler danışmanı Sophie Buck: ‘Etkinlikler, kendilerini cinsiyetsiz zamirlerle tanıtan konuşmacılarla başlıyor,’ dedi. Ve ekledi: ‘Bu, birliği kesişim noktası haline getiren inisiyatifin bir parçası.’

Cambridge King’s Koleji’nde bir trans öğrenci olan Franky Sissons,” Cinsiyetsiz zamirler iyi, derslerde de kullanılmalı,” dedi.

The Mail on Sunday gazetesi yakınlarda öğretmenler ve öğrenciler için hazırlanan ve sadece iki cinsiyetli dil kullanımına karşı çıkan bir rehber kitabın İngiltere’deki okullara dağıtılması gerektiğini yazdı. Bu tür girişimler, potansiyel olarak, transseksüel öğrencileri rahatsız edebilecek durumlarda “erkek” ve “kız” terimlerini kullanmaktan kaçınmayı teşvik ediyor.   

Oxford Üniversitesi davranış kurallarına göre, trans bir bireyi tanımlamak için yanlış zamir kullanılması suç teşkil ediyor.

Toronto Üniversitesi profesörlerinden Jordan Peterson, You Tube’ a cinsiyetsiz zamirleri kullanmayı reddettiğini belirten bir video yükledi.

Daha sonra konuşmasının kesildiğini, anlamsızca soru yağmuruna tutulduğunu ve ofisinin kapısının yapıştırılarak çalışmasının engellendiğini söyledi.

Ve ekledi: ‘Birleşik Krallık Üniversiteleri buna direnmelidir. Bütün disiplinler bu doktrinlerden dolayı onarılamaz hale geldi. ‘

Yazar: Mary Kekato
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: Daily Mail 

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com