hogwarts
Paylaş

Fransız hayranlar büyücülük okulu açıyor!

Potter hayranları olarak çoğumuz 9-11 yaşlarındayken seri kitaplarını okumaya başladık. Bu yüzden doğal olarak hepimizin beklediği şey Hogwarts’tan bir mektuptu (baykuş tarafından teslim edileceğini umarak). Böylesine etkileyici bir dünya sunan Harry Potter serilerinin bir parçası olmayı istememek gerçekten çok zor. Mektubum hiç ulaşmadığı zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımı şahsen biliyorum. (Her ne kadar  The Huffington Post  Voldemort’un 1985-1998 yıllarını kapsayan tüm Sihir Bakanlığı kayıtlarını yok ettiği gerçeğinden söz etse de). Belki Hogwarts’a gidip Profesör Trelawney ile kehanet öğrenmek için fırsat bulamadık, ama endişelenmeyin, gerçek hayatta (tamamen somut) Hogwarts Fransa’ya gelecek!

Hayranları sayesinde önümüzdeki yıl Fransa Bourgougnague’deki Jolibert Şatosu’nda Mimbulus Mimbletonia Derneği’ne bağlı olarak “muggle”lar için yeni bir büyücülük okulu açılacak.

72_47035_7_cdd78-correct
The Huffington Post ‘a göre dersler dört gün boyunca (25 Mayıs – 28 Mayıs 2017) gerçekleştirilecek. Sadece 100 öğrenci katılabilecek, o yüzden umarım biri Felix Felicis’i çalkalayabilir! 16 yaş üstü ve 18 yaş altı uygun olan öğrencilerin velisinin ya da vasisinin imzalamış olduğu bir izin kâğıdı gerekecek.

          felix-felicis-correct

 

 

 

 

Dört gün süren okul deneyimi büyük ölçüde Harry Potter’ın ilk romanı olan Felsefe Taşı‘ndan modellenmiştir. (Orijinali: The Sorcerer’s Stone). Öğrenciler kendilerini süpürgeyi nasıl süreceklerini öğrenirken, Quidditch oynarken, iksirleri ve büyüleri hazırlarken bulacaklar ve ayrıştırma şapkasına göre sıralanma ayrıcalığına sahip olacaklar. 

Ne yazık ki, okul Fransa’da bulunacağı için tüm dersler ve etkinlikler Fransızca yapılacak. Mimbulus Mimbletonia Derneği Facebook aracılığıyla özür diledi, ancak kurallar oldukça dışlayıcı görünüyor. Gitmeye kararlıysan, artık Fransızca’nı ilerletmeye başlama zamanı!

Bu yılın sonunda satış için 100 bilet hazır olacak. Bilet fiyatı hakkında hala bir haber yok fakat The Huffington Post biletin, dört günlük etkinliği ve Harry Potter tarzı yatak odalarında 3 gece konaklamayı kapsadığını belirtiyor.

Bilet almak için şansını deneyecek olan herkese iyi şanslar. Daha detaylı bilgi için Mimbulus Mimbletonia’nın Facebook adresi: http://bit.ly/2dPof3V

Çeviren: Gözlem KÜÇÜK
Kaynak: bookstr  

Düşünbil Portal’da yayımlanan, Düşünbil yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com