yinmn-blue
  • 11 Temmuz 2016
  • Düşünbil Portal
  • 0
Paylaş

Dünyanın en yeni mavi tonu, ışıl ışıl parlayan dayanıklı boyar madde YInMn mavisi olarak anılıyor. Birçok sanatçı, ticari kullanım lisansı alınan rengi kullanmaya şimdiden başladı.

Bu renk, 2009’da kimyager Mas Subramanian ve ekibi tarafından Oregon Üniversitesi’nde keşfedilmişti. Ekip, elektronik üretkenlik deneyleri yaparken bir dizi test için siyah manganez oksiti çeşitli kimyasallarla karıştırdılar ve bunları 2000 Fahrenheit sıcaklığa ulaşana dek ısıttılar. Bu tonun ismi ise, rengi oluşturan elementlerden geliyor: Yttrium, Indium, Manganez.

Carol Chapel'in, CaMas001, YInMn mavisini kullanarak yaptığı bir çalışma.
Carol Chapel’in, CaMas001, YInMn mavisini kullanarak yaptığı bir çalışma.

Tesadüfen gerçekleşen bu kazada, sonuçta ortaya çıkan örneklerden biri, mavinin canlı bir tonuna dönüştü. Daha kapsamlı testler, sonuç bileşenindeki eşsiz kristal yapının yağ veya su ile karşılaşsa bile rengin solmasını engellediğini ortaya koydu.

OSU tarafından yayınlanan bir bildiride, Subramanian, “Mısırlılar ilk mavi pigmentlerini geliştirdiğinden beri, boya endüstrisi, güvenlik, toksikite ve dayanıklılık gibi problemleri çözümlemek için uğraşıyor,” diye belirtiyor. Varolan mavi renkler, örneğin lacivert, baz olarak lapis lazuliden elde ediliyor ve kobalt mavi ve Prusya mavisi gibi toksik alternatifler de OSU’nun buluşunu önemli bir atılım haline getiriyor.

Subramanian “YInMn daha dayanıklı, güvenli ve üretimi kolay. Büyük miktarda infrared ışık yansıttığından dolayı, aynı zamanda enerji verimliliği için de yeni bir aday” diyor. Örneğin, YInMn ile boyanan bir çatı binanın daha serin kalmasına yardımcı olabilir.

Shepherd Color Company’nin arge müdürü Geoffrey T. Peake ise “Bu yeni mavi renk, inorganik renkler ailesinde yeni renkler bulunabileceğinin işaretidir,” diye belirtiyor. Pigment, daha geniş kitlelere ulaştırılmadan önce birkaç teste daha tabi tutulacak.

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: Tech Insider 


Paylaş

Düşünbil Portal

Düşünbil Portal, bilim, felsefe ve psikanaliz alanlarında yazılı ve görsel içerikli makale, deneme ve çeviri yayınlayan çok içerikli bir portaldır. Genel okur-yazar kitlenin bilinçlenmesini ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktayız. “Düşünen her insan gençtir” vizyonu ile her genç insana hitap etmeyi amaçlayan Düşünbil Portal, dergi ve etkinliklerle bu amacını geliştirmektedir.

https://www.dusunbil.com